سلامتی و تندرستی

11 راه برای پاسخ به سنگ اندازی در رابطه شما

می دانید که طرف مقابل عصبانی است. شما می توانید خشم یا حتی خصومت آشکار را ببینید. اما او به سادگی به شما نمی گوید که چه چیزی اشتباه است، یا حتی چگونه این مشکل را حل کنید. اگر این آشنا به نظر می رسد، پس شما یک سبک ارتباطی منفی را تجربه کرده اید که معمولاً به عنوان “سنگ اندازی” شناخته می شود.

در حالی که سنگ اندازی اغلب نوعی سوء استفاده عاطفی است، معمولا زمانی اتفاق می افتد که یکی از شرکا نمی داند چگونه خشم یا ناامیدی خود را به شیوه ای سالم بیان کند.

همانطور که گفته شد، سنگ اندازی می تواند تاثیر منفی طولانی مدت بر رابطه شما داشته باشد.

در این مقاله، سنگ اندازی را تعریف می کنیم، در مورد تاثیر منفی آن بر روابط صحبت می کنیم و سپس 11 راه برای پاسخ به سنگ اندازی در روابط شما ارائه می دهیم.

سنگ اندازی چیست؟

سنگ اندازی زمانی اتفاق می افتد که یک نفر در یک رابطه مطلقاً از در نظر گرفتن دیدگاه شریک زندگی خود امتناع کند. در هنگام مواجهه، این فرد از تعامل کناره گیری می کند و خاموش می شود و کاملاً بی پاسخ می شود. به معنای واقعی کلمه مانند صحبت کردن با یک دیوار است.

دکتر جان گاتمن، محقق روانشناسی و متخصص زناشویی، اولین کسی بود که از سنگ اندازی در زمینه تعارضات روابط استفاده کرد. او آن را به عنوان یکی از چهار پیش‌بینی‌کننده اصلی طلاق در یک زوج متاهل معرفی می‌کند (سه مورد دیگر تحقیر، انتقاد و حالت تدافعی).

شاید واضح ترین توصیف از سنگ اندازی توسط روانشناس جف پایپ باشد:

از نظر احساسی معادل قطع کردن اکسیژن کسی است.

به گفته دکتر گاتمن، مردان در مقایسه با زنان بیشتر از سنگ اندازی در یک رابطه استفاده می کنند. در واقع، 85 درصد از افرادی که سنگ دیوار می کنند مرد هستند.

این قابل درک است، با توجه به اینکه علم مغز به ما نشان داده است که مغز زنان در زمینه های مربوط به احساسات، ارتباطات و مهارت های روابط بین فردی توسعه یافته تر است، در حالی که مغز مردان در فرآیندهای حل مسئله و منطقی توسعه یافته تر است.

وقتی کسی سنگ اندازی می کند، معمولاً سعی می کند از درگیری اجتناب کند یا خود را در میانه یک موقعیت استرس زا آرام کند. آنها ممکن است احساس کنند که نمی توانند با احساسات خود کنار بیایند و بنابراین برای محافظت از خود در برابر ناراحتی یا بی کفایتی خاموش یا کناره گیری می کنند.

با این حال، سنگ اندازی با فقدان ارتباط کلامی تعریف نمی شود. بلکه با عدم درگیری عاطفی تعریف می شود. از آنجایی که یکی از شرکا از نظر احساسی خود را کاملاً از این موقعیت دور کرده است، زبان بدن، لحن صدا و حالات چهره آنها بی خاصیت می ماند.

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا برخی از شرکا یا همسران از سنگ اندازی در روابط استفاده می کنند. صرف نظر از علت، سنگ اندازی طرف مقابل را دور می کند.

اثرات عاطفی سنگ نما

اگر اغلب در رابطه خود نادیده گرفته می شوید، تأثیر عاطفی آن می تواند فلج کننده باشد. ممکن است شروع به بی ارزش کردن ارزش خود کنید. و بدون هیچ کنترلی بر موقعیت احساس ناتوانی کنید.

اگرچه پردازش آن دشوار است، اما پاسخی طبیعی به سنگ زنی است. و در حالی که بار عاطفی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، برخی از اثرات رایج تر عبارتند از:

 • شریک “سنگ دیوار” احساس می کند که رها شده یا مورد بی مهری قرار گرفته است و برای برقراری ارتباط با شریک زندگی خود تلاش می کند.
 • هر دوی این افراد با تشدید تعارضات که حل آنها دشوار است، رضایت ندارند.
 • کاهش احساس صمیمیت به دلیل اختلال در ارتباطات.
 • افزایش خطر ابتلا به افسردگی و اضطراب، همراه با “تحریک کردن” احساسات بر روی “سنگ سنگ” و درمان خاموش، شریک زندگی آنها تاثیر می گذارد.
 • افزایش خطر سوء مصرف الکل و/یا مواد مخدر که به عنوان مکانیزم مقابله ای توسط هر یک از طرفین استفاده می شود.
 • با کناره گیری مداوم یک نفر، احتمال بیشتری وجود دارد که رابطه دوام نیاورد.

عقب نشینی از یک مشاجره شدید بخشی از یک رابطه سالم است. همه ما برای خنک شدن و جمع کردن افکار خود به زمان نیاز داریم.

اما هنگامی که به طور مداوم به عنوان یک تاکتیک توهین آمیز توسط شرکای سمی استفاده می شود، درمان خاموش می تواند کر کننده باشد. سنگروی قدرت دارد تا نیازهای شریک خود را نادیده بگیرد در حالی که قربانی کاملاً در تاریکی رها شده است.

بنابراین اکنون که تأثیرات عاطفی سنگ اندازی را درک کرده اید، در اینجا 11 راه برای مقابله با سنگ اندازی در رابطه شما آورده شده است.

1. تصدیق کنید که شما یک اصلاح کننده نیستید

در حالی که سرزنش خود دامی است که می توان در آن گرفتار شد، ضروری است که تشخیص دهید مشکل شما نیستید. و مسئولیت مشکلات به طور جدی بر عهده سنگفرش است.

اگر شما تنها کسی هستید که مایلید روی یک رابطه ناسالم کار کنید، باید بدانید که مراقبت از خود مهمترین چیز است. شما باید بدانید چه زمانی زمان آن است که موقعیت را ترک کنید و از شریک زندگی خود جدا شوید، وگرنه در نهایت به بازی های او خواهید خورد. تلاش برای وادار کردن شریک زندگی خود به صحبت کردن یا رفتار خاصی می تواند خطرناک باشد.

سنگ‌روها از طریق خشم عادلانه از خود محافظت می‌کنند، یا طوری رفتار می‌کنند که انگار قربانیان بی‌گناهی هستند تا سعی کنند از اعتصابی که تصور می‌شود جلوگیری کنند.

stonewalling-playing-innocent

به جای تلاش برای جلب توجه و تایید شریک سنگ اندازی خود، از فاصله ای که آنها ایجاد کرده اند برای ارزیابی مجدد رابطه خود استفاده کنید. آیا این چیزی است که شما واقعاً می خواهید؟ آیا نیازهای شما برآورده می شود؟ با خودتان صادق باشید، آیا واقعاً در دراز مدت ارزشش را دارد؟

برنامه عملیاتی:

اگرچه همسرتان به احتمال زیاد باعث شده است که احساس کنید که در مشکلات پیش آمده مقصر شما هستید، اما مهم است:

 • بپذیرید که شما مسئول رفتار سنگ اندازی آنها نیستید.
 • از فضایی که آنها ایجاد کرده‌اند استفاده کنید تا در صورت برآورده شدن نیازهایتان، کار کنید.

2. با شریک زندگی خود همدلی کنید

وقتی همدلی نشان می دهید، به طور مجازی خود را در موقعیت طرف مقابل قرار می دهید. این به شما کمک می کند تا احساسات طرف مقابل را بشناسید و فوراً به او هشدار می دهد که دارید گوش می دهید. نشان دادن همدلی روشی موثر برای نشان دادن این است که به رابطه اهمیت می دهید. دفاع را کاهش می دهد و احساسات منفی را کاهش می دهد.

یک قانون کلی فیزیک که همه با آن آشنا هستند این است که هر عملی عکس العملی برابر و مخالف دارد. در حالی که سنگ اندازی نشانه واضحی از عدم مشارکت است، همدلی برعکس است و نشان دهنده مشارکت است، زیرا نشان دهنده یک ارتباط دلسوزانه است.

یک تحقیقات توسط لیندا گراهام MFT، تغییرات شگرفی را نشان می دهد که در ساختار مغز، زمانی که به یک پیوند مطمئن با شریک زندگی خود دست می یابید، رخ می دهد. شرکا نورون‌های آینه‌ای را به اشتراک می‌گذارند که به یکدیگر اجازه می‌دهند احساس طرف مقابل را احساس کنند، همانطور که آنها فکر می‌کنند فکر کنند و حرکت بعدی خود را پیش‌بینی کنند.

وقتی احساسات، به ویژه همدلی را ابراز می کنید، به ایجاد یک پیوند مطمئن با شریک زندگی خود کمک می کند. اگرچه ممکن است احساسات منفی را در طول یک دوره حاد سنگ اندازی کاهش ندهد، احساس درک شدن ممکن است به کاهش تنش کمک کند.

سعی کنید به افکار شریک زندگی خود وارد شوید تا بفهمید که چه چیزی باید برای او اینقدر آزاردهنده بوده باشد که این چنین واکنشی نشان دهد. این به شکستن زنجیره منفی کنش،واکنش کمک می کند، که اولین گام برای شکستن دیوار است.

در حالی که نشان دادن همدلی ممکن است احساسات منفی شریکتان را کاهش ندهد، با این که بداند شما با او ارتباط دارید، وضعیت را کاهش می دهد.

برنامه عملیاتی:

احساس درک، به ویژه توسط یک عزیز، می تواند حتی منفی ترین احساسات را کاهش دهد. و در مورد شریک سنگ اندازی، وضعیت دشوار را منتشر کنید. سعی کنید:

 • موقعیتی را پیدا کنید که در آن احساسات مشابهی داشتید و این را منتقل کنید.
 • به همسرتان یادآوری کنید که او را درک کرده و حمایت می کنید.

3. تعامل را غیر شخصی کنید

وقتی شریک زندگی شما بد رفتاری می کند، این بازتابی از وضعیت اوست نه اینکه شما چه کسی هستید.

اگر قادر به مسخ شخصیت هستید، می توانید رفتار شریک خود را به جای اینکه کدام یک از شما به عنوان یک مردم هستید ارزیابی کنید، که به شما امکان می دهد خود را از نیاز به حالت تدافعی رها کنید.

با تغییر نحوه نگرش به رفتارها، خود را از موقعیت جدا کنید. به عنوان مثال، به جای اینکه فکر کنید نادیده گرفته می شوید، آن را به عنوان یک دوره “سرد شدن” در نظر بگیرید.

مطالعات نشان داده‌اند که وقتی احساسات یکی از طرفین بالا می‌رود، انجام یک مکالمه منطقی غیرممکن است. همچنین غیرممکن است که در این مواقع احساسات شدید برای شریک زندگی خود دلسوزی واقعی داشته باشید. تا زمانی که هر دو طرف آرام نباشند، شما فقط به یکدیگر آسیب خواهید رساند.

اگر از آن دسته افرادی هستید که ترجیح می دهید تعارضات را به سرعت حل کنید تا اضطراب خود را کاهش دهید، ممکن است مسخ شخصیت دشوار باشد، بنابراین در حالی که استراحت دادن به همسرتان برای آرام شدن ممکن است دشوار باشد، در دراز مدت به حل مشکل کمک می کند.

برنامه عملیاتی:

مسخ شخصیت به شما کمک می کند تا فرد و مسائل را از هم جدا کنید تا بتوانید از موضع احساسی کمتری با مسائل روبرو شوید. مهم است که:

 • به عقب برگرد و به خود یادآوری کن که سنگ اندازی یک رفتار است.
 • روی اتفاقی که افتاده است کار کنید و به شریک زندگی خود اطمینان دهید که از رفتار او ناراحت هستید و نه او به عنوان یک شخص.

4. خود را باز و در دسترس برای صحبت کنید

وقتی همسرتان به شما درمان بی‌صدا می‌دهد، می‌تواند این احساس را در شما ایجاد کند که «اگر او این کار را نکرد، چرا باید من خودم را اذیت کنم؟

اما این ایستادگی خاموش فقط آتش را شعله ور می کند. زیرا هیچ کس نمی خواهد اولین کسی باشد که عقب نشینی می کند. هیچ‌کس نمی‌خواهد مکالمه‌ای را که بلد نیست شروع کند.

stonewalling-silent-treatment

با باز و در دسترس قرار دادن خود برای صحبت، به شریک زندگی خود می گویید که «من متوجه شدم که به فضایی نیاز دارید. اما وقتی می خواهید صحبت کنید، من اینجا هستم. این یک دعوت آشکار برای بیان احساسات آنها و حل مشکلات است.

برنامه عملیاتی:

اگرچه ممکن است به نظر برسد که در حال عقب نشینی هستید، اما باز بودن و در دسترس بودن برای صحبت کردن، پلی ارتباطی است. قبل از دور شدن از یک قسمت سنگ شکن، مطمئن شوید که:

 • به شریک زندگی خود بگویید که می خواهید کمی به او فضا بدهید اما وقتی آماده شد برای صحبت در دسترس خواهید بود.
 • هنگامی که آنها می خواهند صحبت کنند، سعی کنید به طور موثر ارتباط برقرار کنید، بدون اینکه به بازی سرزنش تبدیل شود، زیرا این فقط وضعیت را القا می کند.

5. سعی کنید از اشاره انگشتان خودداری کنید

وقتی همه چیز داغ می شود، گیر افتادن در بازی سرزنش آسان است. همه ما می‌خواهیم احساس کنیم که برای احساسات خود توجیه شده‌ایم. و سرزنش کردن با عبارات “شما” می تواند بخشی از بحث باشد.

اما هیچ کس در این شرایط برنده نمی شود. با قبول مسئولیت هیچ یک از آنها، هیچ دادن و گرفتنی وجود ندارد. و هیچ زمینه ای برای حرکت به جلو وجود ندارد.

با مسئولیت پذیری برای نقش خود در مشکلات، به شریک زندگی خود نشان می دهید که در این زمینه با هم هستید. و اینکه می خواهید سعی کنید دیدگاه آنها را درک کنید.

این ممکن است یک راه حل فوری نباشد زیرا به احتمال زیاد کمی فاصله برای خنک شدن و جمع آوری افکار خود لازم است. اما وقتی دوباره با هم می آیید، مبادله «متاسفم، نباید این را می گفتم» یک بلوک شروع خوب برای حل مشکلات است.

برنامه عملیاتی:

اگرچه شروع به ریختن هیزم در حین مشاجره بسیار آسان است، اما مهم است:

 • از شروع یا درگیر شدن در بازی سرزنش با عباراتی مانند “شما این کار را انجام دادید” خودداری کنید.
 • مسئولیت اشتباهات خود را بپذیرید و مسئولیت آنها را بر عهده بگیرید.
 • هنگامی که اوضاع آرام شد، برای کمک به ایجاد اعتماد در رابطه خود، برای کارهای اشتباه خود عذرخواهی کنید.

6. مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید

بودن در یک رابطه می تواند استرس زا باشد، به خصوص اگر مشکلات ارتباطی وجود داشته باشد. و در حالی که اختصاص زمان برای کار روی این مسائل مهم است، مراقبت از خود نیز مهم است.

اطمینان از اینکه برای خودتان وقت می گذارید، هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی به شما انرژی می دهد تا روی رابطه خود کار کنید. خواه تماشای فیلم، حمام طولانی، نزدیک شدن به دوستان یا رفتن به باشگاه، مراقبت از خود همیشه باید در اولویت باشد.

برنامه عملیاتی:

یک رابطه دشوار می تواند بسیار خسته کننده باشد، به خصوص برای سلامت روان شما. مطمئن شوید که در اولویت قرار دارید:

 • برنامه ریزی زمان یا فعالیت هایی که از آنها لذت می برید.
 • تشخیص اینکه چه زمانی به «شما» نیاز دارید و از آن استفاده کنید.
 • برای این کار احساس گناه نکنید. بدون مراقبت از خود، انرژی لازم برای کار روی رابطه خود را ندارید.

7. سعی نکنید شریک زندگی خود را تغییر دهید

اگرچه همسرتان احتمالاً چند عادت آزاردهنده دارد، اما شما آنها را به خاطر آن تغییر نمی‌دهید. و همین قانون باید در مورد نگرش سنگ اندازی آنها نیز اعمال شود.

علیرغم ناامیدی ها، وقت گذاشتن برای اطمینان دادن به عزیزتان که نمی خواهید او را تغییر دهید مهم است. بحث‌های پیرامون «چیزها باید تغییر کنند» را می‌توان به‌راحتی به‌عنوان «آنها باید تغییر کنند» به اشتباه تعبیر کرد. و این می تواند دیوارها را حتی بالاتر ببرد.

رفتار بسته بدون شک باعث ایجاد مشکل در رابطه شما می شود. اما با گذشت زمان می توان ارتباط بهتری ایجاد کرد. و نه به قیمت تغییر شخصیت شریک زندگی تان.

برنامه عملیاتی:

اگر دائماً در مورد تغییر چیزها صحبت می کنید، ممکن است شریک زندگی تان فکر کند که می خواهید شخصیت او را تغییر دهید. این باعث فشار بیشتر و حتی دیوارهای بالاتر می شود، بنابراین در عوض:

 • به شریک زندگی خود اطمینان دهید که نمی خواهید شخصیت او را تغییر دهید.
 • هنگام بحث در مورد تغییر، مجدداً بر لزوم تغییر رفتار تأکید کنید، نه شخصی که هستند.

8. بر ویژگی های خوب شریک خود تمرکز کنید

گرفتار شدن در احساسات منفی ناشی از رفتار همسرتان قابل درک است. اما سعی کنید از ویژگی های خوب آنها غافل نشوید. و چرا با آنها هستید “طبیعت دلسوز آن‌ها، ویژگی‌های بامزه‌شان، مهارت‌های آشپزی شگفت‌انگیزشان… ” این‌ها استخوان‌های رابطه شما هستند و نباید به دلیل ناتوانی آنها در برقراری ارتباط به روشی که شما نیاز دارید، آلوده شوند.

زمانی را برای انتقال این ویژگی های خوب به شریک زندگی خود اختصاص دهید تا به تقویت پیوندی که با هم دارید کمک کنید. عباراتی مانند “من واقعاً قدردانی کردم وقتی شما …” یا “من دوست دارم وقتی ما …” به شریک زندگی شما کمک می کند تا در رابطه شما احساس ارزشمندی کند.

برنامه عملیاتی:

اگرچه ممکن است دیدن آن در میان یک قسمت سنگ شکن که گرد و غبار نشسته است دشوار باشد، سعی کنید:

 • روی ویژگی های خوب شریک زندگی خود تمرکز کنید.
 • توجه داشته باشید که این ویژگی ها را برجسته کنید تا میزان اهمیت آنها برای شما را تقویت کنید.

9. زمانی را برای صحبت در نظر بگیرید

همه ما برای جمع‌آوری افکارمان به فضایی برای تنفس و زمان نیاز داریم. اما مهم است که اجازه ندهید این زمان طولانی شود، زیرا هر چه طولانی تر صحبت نکنید، شروع دوباره سخت تر می شود.

stonewalling-partner-good-qualities

زمانی را برنامه ریزی کنید که برای هر دوی شما مناسب باشد. این می‌تواند زمانی باشد که بچه‌ها به رختخواب می‌روند یا بعد از شام، زمانی که هر دو احساس آرامش بیشتری می‌کنید. و اگر شریک زندگی شما به زمانی متعهد نمی شود، آن را بسازید و به او بگویید که از بودن او در آنجا قدردانی می کنید.

برنامه عملیاتی:

وقتی برای صحبت کردن مهیا کنید، مهم است:

 • وقتی می گویید حاضر شوید.
 • هرگونه مزاحمتی مانند تلویزیون یا تلفن خود را حذف کنید.
 • به یاد داشته باشید که این زمان باید برای صحبت با آرامش به جای ادامه اختلافات قبلی استفاده شود.

10. حرف خود را حفظ کنید

شکستن موانع سنگ اندازی به ندرت یک اتفاق یک طرفه است. برای ایجاد تغییرات نیاز به هر دو نفر است. و متعهد شدن به آن تغییرات.

اگر می‌گویید وقتی اوضاع گرم می‌شود کنار می‌روید، مطمئن شوید که این کار را انجام می‌دهید. اگر می گویید که قرار است زمان باکیفیت تری را با هم بگذرانید، اجازه ندهید برنامه های دیگر تسلط پیدا کنند.

منحرف شدن آسان است اما این تعهدات مهم هستند. آنها اعتماد و امنیت ایجاد می کنند، که می تواند گام های کلیدی برای غلبه بر رفتار سنگ اندازی شریک شما باشد.

برنامه عملیاتی:

عمل به قولتان نشان دهنده تعهد به رابطه شماست. مطمئن شوید که شما:

 • به برنامه ها پایبند باشید، اگر اصلاً قابل اجتناب است، دست به تغییر و تغییر نزنید.
 • به انتظارات جدید متعهد باشید، چه وقت بیشتری با هم بگذرانید و چه در صورت نیاز به یکدیگر فضا بدهید.

11. مشاوره زوجین را امتحان کنید

گاهی اوقات بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از بیرون کمک بگیرید تا رابطه خود را به مسیر درست برگردانید. اگرچه این مرحله دشواری خواهد بود، اما این فرصتی است که همه چیز را روی میز بگذاریم. و بهترین روش را برای رفع چین و چروک های رابطه خود بیابید.

شریک زندگی شما ممکن است تمایلی به رفتن به این مسیر نداشته باشد، اما به او اطمینان دهید که در تمام مدت در کنار او خواهید بود. و اینکه می خواهید هر کاری که می توانید برای حل مشکلات انجام دهید.

به این نکته اشاره کنید که این مشاوره زوجین است و انگشت شما را به سوی آنها نشانه نمی‌گیرید. این فرصتی است برای یافتن دلایل مشکلات ارتباطی و یافتن راهی مثبت.

برنامه عملیاتی:

اگرچه مشاوره ممکن است دورنمای دلهره‌آوری به نظر برسد، اما می‌تواند فضای امنی برای زوج‌ها باشد تا مشکلات خود را حل کنند. هنگام تصمیم گیری در مورد مشاور مناسب، سعی کنید:

 • با هم در مورد یک مشاور به توافق برسید.
 • قرارهایی بگذارید که برای هر دوی شما مفید باشد.
 • به شریک زندگی خود اطمینان دهید که این تمرین با انگشت اشاره نیست و شما می خواهید با هم مشکلات را حل کنید.

سخن نهایی در مورد چگونگی پاسخ به سنگ تراشی

برای جمع‌بندی، بحث کرده‌ایم که اصطلاح «سنگ‌سازی» در روابط به امتناع یک شریک از همکاری، برقراری ارتباط یا در نظر گرفتن نظرات طرف مقابل اشاره دارد. این اثرات مضر برای هر دو طرف دارد و یکی از مهمترین عوامل پیش بینی کننده طلاق است.

استفاده از پیشنهادات این مقاله می تواند به جلوگیری از اثرات منفی سنگ اندازی در رابطه شما کمک کند.

منبع: happierhuman

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا