خانه داری

آشنایی با نحوه تمیز کردن مبل چرم و راهکارهای مراقبت از آن

تمیز کردن مبل چرم ، راهکارهایی داشته که شما با پیروی از آنها می‌توانید به صورت اصولی محصول خریداری شده خود را به بهترین نحو ممکن نگهداری نمایید. از آنجایی شما نمی‌توانید از یک دستمال و یا با استفاده از محصولات تمیز کننده درصدد پاک کردن مبل چرم برآیید، پس نیاز است که به یک سری اصول در این زمینه، پایبند باشید. در ادامه شما را با روش‌های مختلف تمیز کردن مبل چرم و راهکارهای مراقبتی از آن آشنا می‌کنیم.

پیشنهاد مطالعه: چه نکات مهمی را در چیدمان مبل (مبلمان منزل) باید رعایت کرد؟

قسمت اول، چگونگی تمیز‌ کردن مبل چرم:

 • در ابتدا با استفاده از جاروبرقی ، تمامی خرده‌‌های ریز را از شیارهای درون مبل تمیز کرده و جهت زدودن گرد و غبار از روی مبل هم می‌توانید از یک دستمال تمیز، استفاده کنید.
 • جهت تمیز‌ کردن مبل می‌توانید از محلول آب و سرکه سفید و یا چند قطره محلول تمیز کننده چرم در آب استفاده کنید.
 • دستمال مایکروفایبر که بدون پرز بوده را داخل محلول فرو ببرید و آن را بر روی سطح مبل چرمی بکشید. البته توجه نمایید که دستمال را فقط کمی مرطوب کرده و این کار را انجام دهید.
 • سپس با استفاده از یک دستمال و یا حوله خشک جهت پاک کردن سطح روی مبل، اقدام نمایید.
 • برای اینکه هیچ گونه لکی بر روی سطح مبل چرم باقی نماند می‌توانید از محلول‌های تمیز کننده چند کاره مخصوص مبل چرم استفاده نمایید. این محلول‌ها از دو خاصیت نگهدارندگی و محافظت کنندگی برخوردار هستند.
 • جهت پاک کردن جوهر خودکار از روغن اکالیپتوس و یا الکل استفاده کرده و آنها را به مقداری پنبه آغشته کنید. سپس پنبه را با ضربه آرام بر روی محل لک شده بکشید تا به طور کامل از بین برود.
 • جهت پاک کردن روغن و چربی ایجاد شده بر روی سطح مبل چرمی از جوش شیرین استفاده کنید و آن را برای مدت چند ساعت بر روی محل لک شده بگذارید تا باقی بماند. از آنجایی که جوش شیرین جهت جذب لکه‌های چربی بسیار موثر بوده می‌توانید از این روش بسیار کاربردی جهت تمیز کردن مبل چرم خود استفاده نمایید.

قسمت دوم، روش‌های نگهداری از مبل چرم:

 • جهت جلوگیری از پوسیدگی و خشک شدن چرم می‌توانید از محصولات مراقبتی مخصوص این کار استفاده کرده و یا به وسیله مواد و روغن‌های طبیعی مانند: محلول سرکه، روغن دانه کتان و روغن لیمو، این کار را انجام دهید. در ابتدا، دستمال تمیز را آغشته به این مواد کرده و بر روی سطح چرمی مبل کشیده و اجازه دهید که یک شب کامل، این مواد بر روی سطح مبل باقی بمانند و در نهایت به وسیله حوله تمیز، مواد را به طور کامل از روی مبل تمیز نمایید.
 • جهت نگهداری اصولی از مبل خود حتما کتابچه راهنمای مبل چرم را تهیه نموده و مطالعه کنید. زیرا تمامی مواردی که نیاز به اطلاعات کامل در مورد آنها دارید در این دفترچه گردآوری شده است.
 • گردگیری هفتگی جهت تمیز کردن مبل چرم ، نیاز است و سعی نموده که به این مورد حتما توجه نمایید.
 • به هیچ عنوان مبل چرم را در نزدیکی شوفاژ ، بخاری قرار ندهید و همچنین توجه کنید که نور مستقیم خورشید بر روی سطح چرمی مبل آثار خوبی باقی نمی‌گذارد. زیرا گرما و نور مستقیم خورشید باعث فرسودگی و خشک شدن چرم مبل می‌شود.

امیدواریم راهنمای امروز گرین لیست برای ترفندهای خانه داری به شما کمک کرده باشد. شما مخاطبان عزیر می توانید از طریق فرم ارسال دیدگاه هر نوع سوال و نظر خود را با ما در میان بگذارید. خوشحالیم که برای مطالعه این مقاله وقت گذاشتید، متشکریم.

پیشنهادهایی برای شما

[digi-offers id=21686]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا