خانه داری

با ایده ها و نکات شستن مبل ها در خانه آشنا شویم

شستن مبل‌ ها ، عمل بسیار ساده‌ای است. اما رفع لکه‌ها از روی آنها باید به گونه‌ای باشد که به جنس پارچه آسیبی وارد نشود. از آنجا که مبل ‌ها تاثیر زیادی بر روی زیبایی منزل شما داشته پس نیاز است که به نظافت اصولی آنها پرداخته شود. در ادامه شما را با ترفندها و نکات خانه ‌داری در این رابطه آشنا می‌کنیم.

پیشنهاد مطالعه: آشنایی با نحوه تمیز کردن مبل چرم و راهکارهای مراقبت از آن

نکات شستن مبل در خانه

 • مبل ‌ها را از هر گونه گرد و خاکی پاک نمایید:

جهت شستن مبل ‌ها نیاز است که در ابتدا، گرد و خاک ایجاد شده بر روی آنها زدوده شده و سپس جاروبرقی بکشید. کوسن ‌های مبل را هم برداشته و خاک آنها را به صورت جداگانه بزدایید.

 • از برس نرم جهت تمیز کردن مبل استفاده کنید:

جهت زدودن بهتر گرد و غبار از روی پارچه مبل می‌توانید از یک برس نرم استفاده نمایید. اگر حیوان خانگی دارید از پرزگیر جهت جمع کردن موهای آنها استفاده نمایید.

 • سطوح غیر پارچه‌ای مبل را تمیز نمایید:

بعد از پاک کردن گرد و غبار از روی پارچه مبل نیاز است که یک دستمال نرم و یک محصول تمیز کننده مناسب برداشته و سطوح غیر پارچه‌ای مبل نظیر: سطوح چوبی یا فلزی را تمیز کنید. هنگام نظافت مبلمان توجه نمایید که مواد شوینده بر روی پارچه مبل نریزد. زیرا تمیز کردن اثر ناشی از لکه سخت خواهد بود.

 • هنگام شستن مبل ‌ها به برچسب درج شده بر روی آنها توجه نمایید:

بر روی تمامی مبل‌ ها برچسبی درج شده که دستورالعمل شستشو و تمیز کردن آنها نوشته شده است. حتما طبق دستورالعمل درج شده عمل نمایید. ما در ادامه به تعدادی از دستورالعمل‌های مهمی که با حروف اختصاری انگلیسی نوشته شده، اشاره می‌کنیم تا کار شما را هنگام شستن مبل‌ها آسان‌تر نماییم:

 1. W: این حرف، اولین حرف از کلمه water به معنای آب است. درج این حرف اختصاری نشان‌دهنده استفاده از آب خالی و یا بخار آب جهت شستشوی مبل‌ها است.
 2. WS: درج این علامت نشان‌دهنده این است که نظافت مبل را باید با ترکیب آب و مواد شیمیایی مخصوص انجام دهید.
 3. S: این علامت نشان می‌دهد که جهت شستشوی مبل از آب استفاده نکنید. گردگیری کردن تنها کفایت خواهد کرد.
 4. O: درج این علامت نشان‌دهنده مواد ارگانیک در محصول بوده و باید جهت شستشو از آب سرد استفاده شود.
 5. X: این حرف اختصاری نشان‌دهنده تمیز کردن مبل به وسیله جاروبرقی بوده و امکان استفاده از مواد شوینده در شستن مبل وجود خواهد داشت.
 • جهت پاک کردن لکه‌ها از مبل به روش‌های زیر عمل نمایید:
 1. جهت پاک کردن لکه‌ها می‌توانید از محلول آب و سرکه رقیق شده استفاده نمایید و آنها را درون بطری ریخته و بر روی لکه‌های ایجاد شده روی مبل اسپری کرده و با دستمال میکروفایبر، هرگونه آثار لکی را پاک نمایید.
 2. روش دیگر این است که سه لیتر آب را همراه با 3 پیمانه شامپوی غیر شیمیایی را درون سطل ریخته و پارچه را به محلول آغشته کرده و بر روی لکه‌ها بمالید و اجازه دهید که به مدت چند دقیقه باقی بماند.
 3. راه‌حل دیگر این است که از بخارشو جهت شستن مبل استفاده نمایید. ابتدا مخزن بخارشو را با محلول پاک‌کننده بر پایه آب، پر کرده و مکنده دستگاه را بر روی همه قسمت‌های مبل بکشید تا تمامی آلودگی‌ها و کف‌های اضافی از روی مبل تمیز شوند.

از همراهی شما عزیزان با سایت گرین لیست سپاسگزاریم.

پیشنهادهایی برای شما

[digi-offers id=21686]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا