مبلمان و چیدمان

آشنایی با نحوه چیدمان دکوراسیون داخلی منزل دوبلکس

دکوراسیون داخلی منزل دوبلکس برای آن دسته از خانه‌های یک طبقه‌ای است که قسمت‌های مختلف به وسیله یک راه‌پله به همدیگر متصل می‌شوند. معمولا این قسمت‌ها با اختلاف سطح قابل مشاهده‌ای از همدیگر قرار گرفته‌اند. معماری دوبلکس به نحوی است که آشپزخانه و اتاق نشیمن در قسمت پایین و اتاق‌ خواب‌ ها و سرویس بهداشتی در قسمت بالا قرار دارند. اصول طراحی داخلی خانه‌های دوبلکس با طراحی خانه‌های دیگر تفاوت قابل مشاهده‌ای دارند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید زیباترین دراور با معرفی مدل های شیک و ارزان

نکات طلایی چیدمان دکوراسیون منزل دوبلکس

  • اتاق‌ خواب در منزل دوبلکس:

دلیل قرارگیری اتاق‌ خواب‌ ها در بخش بالایی خانه به این دلیل است که در آن قسمت نور طبیعی وجود دارد و از لحاظ استراحت، آرامش بیشتری را برای افراد فراهم می‌کنند. پس در این قسمت از خانه باید پنجره‌های بزرگتری قرار بگیرد تا نور طبیعی بیشتری ایجاد شود. استفاده از پرده‌های ضخیم به هیچ عنوان جهت پوشش جلوی پرده توصیه نمی‌شود، زیرا جلوی نور طبیعی خورشید و ورود آن به فضای اتاق را می‌گیرد.

  • سبک راه ‌پله در منزل دوبلکس:

اینکه شما چه مدل راه‌ پله‌ای را جهت دکوراسیون داخلی منزل دوبلکس خود انتخاب نمایید تا حدی زیادی به شکل، مساحت خانه و سبک حاکم بر فضای محیط، بستگی دارد. اگر بخواهیم مثالی از دکوراسیون خانه‌های دوبلکس کوچک برای شما بیاوریم باید بگوییم که راه‌پله‌های گرد به هیچ عنوان جهت استفاده در فضای ذکر شده، مناسب نیستند. زیرا باعث دلگیرتر شدن فضای خانه می‌شوند. پله‌های مارپیچی با محور عمودی چون فضای کمی را به خود اختصاص می‌دهند، مناسب‌ترین گزینه جهت پیشنهاد هستند. در مورد نحوه انتخاب نوع متریال هم با توجه به سبک حاکم در طراحی داخلی منزل خود، تصمیم‌گیری نمایید. به عنوان مثال، راه‌پله‌های چوبی بهترین نمونه جهت دکوراسیون روستیک یا کلاسیک در منزل به شمار می‌روند.

  • نرده:

همانقدر که راه‌پله از اهمیت ویژه‌ای در دکوراسیون داخلی منزل دوبلکس برخوردار است، انتخاب نرده مناسب از لحاظ حفظ امنیت و زیبایی ظاهری به همان میزان تاثیرگذار است. البته هنگام خرید نرده سعی نمایید که مدل آن دقیقا چیزی شبیه به سبک راه‌پله باشد.

  • طراحی آشپزخانه در منزل دوبلکس:

آشپزخانه مهمترین قسمت در خانه‌های دوبلکس است که از بیشترین ارتباط بین اتاق پذیرایی و نشیمن برخوردار است. در انتخاب کفپوش، نوع کابینت و رنگ آشپزخانه باید نهایت حساسیت را به خرج داد و از سبک حاکم بر دیگر قسمت‌های منزل در آشپزخانه استفاده نمایید. زیرا رعایت تناسب و هماهنگی میان اجزای داخلی محیط آشپزخانه با دیگر قسمت‌ها از مهمترین اصولی است که در دکوراسیون داخلی منزل دوبلکس باید رعایت شود.

  • انتخاب اکسسوری‌های مناسب:

در دکوراسیون خانه‌های دوبلکس و یا نیمه دوبلکس از اکسسوری‌های جذاب جهت زیباتر نشان دادن محیط، استفاده می‌شود. هرگونه وسایل دکوری که جهت دکوراسیون منزل خود انتخاب می‌کنید باید با رنگ‌های به کار رفته در مبلمان راحتی، پرده و فرش هماهنگی داشته باشند. اگر فضای منزل شما کوچک است سعی نمایید در اتاق نشیمن خود جهت انعکاس بیشتر و بزرگ‌تر نشان دادن محیط از آینه‌های قدی استفاده نمایید.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید بهترین ساعت دیواری با معرفی مدل های شیک و زیبا 

  • سازگاری دو طبقه از لحاظ سبک طراحی به کار رفته در آنها:

یکی از مهمترین مواردی که در خانه‌های دوبلکس باید مورد توجه قرار بگیرد توجه به هارمونی طبقات بالا و پایین از لحاظ سبک طراحی به کار رفته در آنها است. در انتخاب رنگ‌ها حتی‌الامکان سعی شود که از ترکیب رنگ‌های سرد و گرم بیشتر در فضا استفاده شود.

  • قرارگیری تلویزیون و وسایل موجود در منزل:

وسایل بزرگ مانند: تلویزیون و مبلمان باید در طبقه پایین قرار بگیرند. زیرا به عنوان نقاط کانونی منزل به شمار رفته و در جذاب‌تر دیده شدن محیط نقش مهمی را ایفا می‌کنند. بقیه وسایل جانبی مانند: کتابخانه و یا وسایل شخصی در قسمت بالایی منزل قرار بگیرند، بهتر است.

پیشنهادهایی برای شما

[digi-offers id=21702]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا