خانه داری

با چند روش ساده جهت تمیز کردن ماشین ظرفشویی آشنا شویم

ماشین ظرفشویی از محبوب‌ترین وسایل خانگی به شمار رفته که به دلیل استفاده منظم از آن، نیازمند تمیز کردن هفته‌ای یکبار هستند. روش‌هایی وجود دارند که شما با استفاده از آنها می‌توانید ماشین‌ ظرفشویی خود را به بهترین نحو ممکن تمیز و جرم‌گیری نمایید. در ادامه به مجموعه‌ای از این روش‌ها اشاره کرده‌ایم.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای نگهداری از ماشین لباسشویی و نکات مربوط به آن

روش ها و ترفندهای تمیز کردن ماشین ظرفشویی

  1. با آب و مواد شوینده ، ماشین ظرفشویی خود را تمیز نمایید:
  • شما با استفاده از آب و مقداری مواد شوینده می‌توانید محلولی درست کنید که به وسیله آن تمامی لکه‌های ایجاد شده بر روی بدنه ماشین‌ ظرفشویی را از بین ببرید. البته جهت تمیز کردن بدنه دستگاه می‌توانید از شیشه‌شور هم استفاده کنید. زیرا شیشه‌شور بهترین ماده شوینده جهت از بین بردن لکه‌ها از روی جنس استیل به شمار می‌رود. از آنجا که ماشین‌های ظرفشویی دارای بخش‌های الکترونیکی بوده و در برابر رطوبت بسیار حساسیت‌زا هستند، پس نیاز است که مواد شوینده را بر روی یک دستمال ریخته و بعد جهت تمیز کردن قسمت‌های حساس اقدام نمایید.
  • در مورد تمیز کردن قفسه‌ها و محل نگهداری ظروف نیاز است که آنها را در ابتدا جداسازی کنید تا اگر تکه‌های مواد غذایی بر روی آنها باقی بود به وسیله دستمال کاغذی، کثیفی‌ها را برداشته و سپس به وسیله مواد شوینده، قفسه‌های ماشین‌ ظرفشویی را تمیز نمایید.
  • در مرحله ‌بعد نیاز است که مسیر تخلیه ماشین‌ ظرفشویی را که به وسیله رسوبات و چربی مسدود شده را تمیز نمایید. به همین خاطر گفته می‌شود که قبل از قرار دادن ظروف کثیف درون ماشین ‌ظرفشویی ابتدا تمامی مواد غذایی را از روی ظروف پاک کنید و سپس آنها را درون دستگاه قرار دهید. زیرا مواد غذایی مسیر تخلیه دستگاه را بسته و آسیب جدی به آن وارد می‌کند.
  1. بخش‌های مربوط به آب‌کشی ماشین‌ ظرفشویی را به صورت جداگانه بشویید:
  • از آنجا که سیستم‌های فیلتر ماشین ‌ظرفشویی در ته آن قرار دارند، پس نیاز است قبل از تمیز کردن، آنها را جداسازی نمایید. قبل از جدا کردن سیستم‌های فیلتر دستگاه حتما دفترچه راهنما را مطالعه کرده تا با روش صحیح جدا کردن قطعات دستگاه، آشنا شوید. وظیفه فیلترهای تعبیه شده در ماشین ‌ظرفشویی این است که تکه‌های بزرگ‌تر مواد غذایی را جمع‌آوری کرده تا مانع گیر کردن آنها در شلنگ تخلیه دستگاه شوند.
  • در مرحله بعد نیاز است که قسمت‌های مختلف فیلتر را به وسیله برس و آب گرم تمیز نموده تا هرگونه رسوبی از داخل آنها به طور کامل محو شوند. در نهایت، با کمک یک پارچه تمیز و بدون پرز فیلترها را کامل خشک نمایید.
  1. جرم گیری ماشین لباسشویی با سرکه و جوش شیرین :
  • جرم گیری ماشین ظرفشویی با سرکه: از سرکه جهت رفع بوی بد دستگاه استفاده نمایید. به این صورت که در ابتدا، ماشین ‌ظرفشویی را در حالت آب‌کشی و در گرم‌ترین حالت آب، قرار دهید. سرکه را درون دستگاه گذاشته و بدین صورت شاهد درخشندگی بیشتر دستگاه و تمیز شدن آن می‌شوید.
  • جرم گیری ماشین ظرفشویی با جوش شیرین: از پودر جوش شیرین جهت رفع بوی بد و جرم‌زدایی بیشتر ماشین‌ ظرفشویی استفاده نمایید. بدین منظور حدود 180 گرم از پودر را به صورت یکسان بر روی کف ماشین ‌ظرفشویی بریزید و دستگاه را در حالت آب گرم و آب‌کشی قرار داده تا شاهد از بین رفتن کثیفی و جرم‌های درون دستگاه شوید.

امیدواریم راهنمای امروز گرین لیست برای ترفندهای خانه داری به شما کمک کرده باشد. از اینکه مطالب گرین لیست را مطالعه می کنید و همراه ما هستید سپاسگزاریم. منتظر نظرات شما دوستان عزیز هستیم.

پیشنهادهایی برای شما

[digi-offers id=21762]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا