خانه داری

با نکات ضروری جهت تمیز کردن آشپزخانه آشنا شویم

چگونه خانه را تمیز کنیم

تمیز کردن آشپزخانه از آنجایی که کار سخت و طاقت ‌فرسایی بوده با استفاده از چند روش کاربردی می‌توانید این قسمت از منزل را به بهترین نحو ممکن تمیز نمایید. اگرچه ریخت و پاش در فضای آشپزخانه امری اجتناب‌پذیر بوده، اما شما با استفاده از نکات ضروری که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم می‌توانید نظم و ترتیب بیشتری به فضای این قسمت از خانه بدهید.

پیشنهاد مطالعه: ایده ها و آشنایی با نکات چیدمان آشپزخانه در دنیای مدرن امروز 

نکات ضروری برای آشپزخانه همیشه تمیز

 1. مرحله اول؛ نظم و ترتیب بخشیدن به مجموعه وسایل موجود در آشپزخانه:
 • در ابتدا به سراغ یخچال رفته و مواد غذایی فاسد را که دیگر جهت استفاده مناسب نیستند را دور بریزید. سپس قفسه و کشوهای یخچال را با استفاده از پارچه آغشته به آب گرم و صابون تمیز نمایید.
 • در گام بعد به سراغ اجاق گاز رفته و تمام چربی‌ها و آلودگی‌های ایجاد شده بر روی صفحه را به وسیله مواد شوینده مخصوص تمیز نمایید.
 • اگر لوازم برقی کوچک مانند: ماشین ظرفشویی و مایکروویو دارید که قابل جا‌به‌جایی هستند از جای خود تغییر داده و به طور کامل فضای پشت آنها را تمیز کرده و در نهایت به سراغ بدنه دستگاه‌ها بروید و اگر کثیفی مشاهده نمودید با دستمال تمیز، آنها را پاک نمایید.
 1. مرحله دوم؛ نظم و ترتیب بخشیدن به فضای قفسه، کشو و کابینت‌های آشپزخانه:
 • اولین قانون در تمیز کردن آشپزخانه این است که تمامی وسایل غیرضروری را از کشو و کابینت‌ها خارج کنید. سپس خاک ایجاد شده درون قفسه‌ها را با پارچه، تمیز کنید.
 • ادویه‌جاتی که تاریخ مصرف آنها گذشته را دور انداخته و حتی‌الامکان از چیدن وسایل غیر ضروری و بلا استفاده درون کابینت‌ها خودداری نمایید.
 1. مرحله سوم؛ تمیز کردن سینک و شیرآلات آشپزخانه:
 • در این مرحله، سطل زباله را با آب گرم و صابون بشویید و در مورد تمیز کردن سینک، ابتدا درون آن را پر از آب کرده و سپس سرکه سفید را به آن اضافه کنید. اجازه بدهید که به مدت 10 دقیقه مواد درون سینگ باقی بمانند و در نهایت به وسیله سیم ظرفشویی، همه قسمت‌های سینک را شسته و تمیز نمایید.
 • در مورد اتصالات و شیرآلات آشپزخانه حتما از مواد شوینده مخصوص جهت تمیز کردن آنها استفاده کنید.
 1. مرحله چهارم؛ تمیز کردن پنجره‌ها، دیوارها و کف آشپزخانه:
 • تار عنکبوت‌های ایجاد شده در گوشه‌های آشپزخانه را جارو برقی بکشید و خاک ایجاد شده را به وسیله یک جاروی دسته بلند، تمیز کنید.
 • قالیچه‌ و یا موکت‌های پهن شده بر روی کف زمین را جمع کرده و آنها را بشویید.
 • سطح بیرونی کابینت ، دیوارها و همینطور پنجره‌ها را به وسیله مواد شوینده چند منظوره پاک نموده تا حدی که به طور کامل برق بیفتند.
 1. مرحله آخر؛ وسایل جدیدی را با توجه به سبک دکوراسیون حاکم بر آشپزخانه خود، اضافه نمایید:

بعد از اینکه تمیز کردن آشپزخانه به اتمام رسید، جهت جلوه بیشتر بخشیدن به فضای اطراف وسایل جدیدی را به دکوراسیون محیط اضافه نمایید. به عنوان مثال شما می‌توانید مجموعه لوازم بلااستفاده خود را جمع ‌آوری کرده و وسایل جدیدی که درصدد تهیه آنها هستید را خریداری نمایید. بدین ترتیب، هم آشپزخانه تمیز و زیبایی دارید و هم می‌توانید از دکوراسیون ایجاد شده در فضای اطراف، نهایت لذت را ببرید.

امیدواریم راهنمای امروز گرین لیست جهت تمیز کردن آشپزخانه در دسته بندی خانه داری به شما کمک کرده باشد. متشکریم.

پیشنهادهایی برای شما

[digi-offers id=21628]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا