خانه داری

نکات مهم برای شستشوی پتو به صورت حرفه ای

پتوها با توجه به انواع مختلفی که دارند، روش شستشوی آنها هم متفاوت انجام می‌شود. بعضی از جنس‌های این محصول قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی را دارند و بعضی جنس‌های دیگر هم باید به وسیله دست شسته شوند. در ادامه مقاله به بهترین راهکارها و دستورالعمل‌های مربوط به شستشوی پتو اشاره کرده‌ایم تا کار شما را در این زمینه راحت‌تر نماییم.

به نکات زیر قبل از شستشوی پتو به وسیله دست یا ماشین لباسشویی توجه نمایید:

از آنجایی که این محصول را می‌توان نوعی روانداز زمستانی در نظر گرفت، قبل از شستشوی آن باید بدانید که بعض جنس‌ها توسط دست و بعضی مدل‌های دیگر توسط ماشین لباسشویی باید شسته شوند. بر روی برچسب راهنمای بعضی از رواندازهای زمستانی این مورد ذکر شده و با مطالعه کامل آن می‌توانید در مورد نحوه شستشوی صحیح آنها اطلاعات جامعی کسب نمایید. جنس بعضی از رواندازها به گونه ای است که نیاز به خشکشویی دارند و به هیچ عنوان نباید جهت شستشو زیر آب گرفته شوند.

 • توجه به وزن پتو قبل از قرار دادن آن در ماشین لباسشویی:

مهمترین چیزی که باید بدانید این است که ماشین لباسشویی شما تا چه مقدار وزنی، قابلیت شستشوی وسایل را دارد. از آنجا که روانداز های زمستانی به خاطر آب خوردن، وزن سنگین‌تری پیدا می‌کنند پس نیاز است که قبل از قرار دادن آنها در ماشین لباسشویی، این مورد مهم در نظر گرفته شود.

 • توجه به تغییر رنگ ندادن پتو:

رنگ روانداز زمستانی را قبل از قرار دادن در ماشین لباسشویی بررسی کنید زیرا رنگ پس دادن آن باعث تغییر در کیفیت ظاهری محصول می‌شود. جهت آزمایش می‌توانید قسمت کوچکی از پتو را با یک پنبه خیس، مرطوب کرده و پارچه‌ای را بر روی آن بکشید تا متوجه شوید که آیا رنگ پس می‌دهد یا خیر؟

روش شستشوی پتو به وسیله دست:

 • برای این کار نیاز است که یک سطل پلاستیکی بزرگی را تهیه و داخل آن را با آب و مقدار مشخصی ماده شوینده پر کنید.
 • روانداز زمستانی را درون سطل انداخته و توجه نمایید که آب و مایع شوینده به خوبی به بافت آن نفوذ نماید.
 • بعد از گذشت مدت زمان مشخص، آن را از درون سطل درآورده و آب اضافی روانداز را به خوبی بگیرید.
 • در این مرحله نیاز است که روش‌های ذکر شده قبلی فقط به وسیله آب صورت بگیرد تا آثار کف ناشی از مایع شوینده از روی روانداز زمستانی به خوبی پاک شوند.
 • در نهایت آن را بر روی بند به مدت چند روز پهن نمایید تا در هوای آزاد خشک شود.

روش شستشوی پتو به وسیله ماشین لباسشویی:

 • قبل از اینکه روانداز زمستانی را درون ماشین لباسشویی قرار دهید، بررسی کنید که قابلیت شستشوی آن توسط دستگاه وجود دارد یا خیر؟ البته در این مورد توجه به دستورالعمل درج شده بر روی رواندازهای زمستانی جهت شستشو و اندازه ماشین لباسشویی شما هم تا حد زیادی ضروری است.
 • در این مرحله می‌توانید دستگاه را بر روی دور آهسته تنظیم کرده و مقدار مشخصی از مایع شوینده را که با جنس روانداز زمستانی شما سازگار است را داخل محفظه مخصوص بریزید.
 • زمان مشخصی را جهت شستشو تعیین کرده و دستگاه را روشن کنید تا فرآیند شستن پتو فراهم شود.
 • در نهایت، آن را به وسیله دور کم خشک‌ کن ماشین لباسشویی، آبگیری نمایید و بعد جهت خشک شدن بر روی بند آویزان نمایید.

امیدواریم مقاله امروز گرین لیست برای شما مفید بوده باشد.

پیشنهادهایی برای شما

[digi-offers id=22137]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا