آلات موسیقی

۲۵ مدل دف خوش صدا و باکیفیت با خرید اینترنتی

راهنمای خرید اینترنتی انواع ساز دف

دف در بین سازهای کوبه ای علاقه مندان زیادی دارد زیرا صدای آن بسیار خوش است. این آلت موسیقی دارای یک پوسته نازک می باشد که با ضربه انگشت بر روی آن صدا تولید می شود. صدای تولید شده از این وسیله بسیار بم است. در گذشته عموما برای پوسته از پوست آهو استفاده می نمودند که صدای بهتری داشته باشد.

با توجه به قیمت ساز دف در بازار متفاوت است، جهت خرید لازم است فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید. از همین رو در ادامه راهنمای خرید دف کوچک در اختیارتان قرار داده می شود. برای خرید این ساز لازم است تا موارد زیر را در نظر داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید بهترین سه تار با معرفی مدل های باکیفیت و ارزان

نکات مهم و تاثیرگذار در قیمت و خرید ساز دف

 • از فروشگاه های معتبر خرید نمایید

اگر قصد خرید دف مناسب را دارید، باید بدانید که به مارک و سازنده ارتباطی ندارد. از همین رو می بایست بررسی نمایید که آیا فاکتور های لازم را دارد؟ در همین راستا توصیه می شود تا حتما از یک فروشگاه مطمئن خرید انجام دهید. حتما قبل از خرید این آلت موسیقی کمی با آن بنوازید تا صدای تولید شده را بشنوید. در این صورت راحت تر می توانید تصمیم گیری کنید.

 • بخش های مختلف ساز را بشناسید

در زمان خرید دف بسیار مهم است که بخش های مختلف آن را بررسیی نمایید. لذا نیاز است تا با این قسمت ها آشنا باشید.

 1. قاب: به کلاف دور ساز می گویند که در حالت استاندارد دارای قطر 50 تا 60 سانتی متر است. عموما قطر چوب قاب بین 3 میلیمتر تا 1.5 سانتی متر می باشد.
 2. پوست: مهمترین بخش یک دف، پوست آن است. هر اندازه پوست بهتر باشد، صدای تولید شده از آن نیز به مراتب بهتر خواهد بود. پوست ها می توانند به صورت طبیعی یا مصنوعی باشند. پوست طبیعی صدای بلند تری دارد. اما پوست مصنوعی مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.
 3. حلقه: برای ایجاد صدای بهتر دف به دور قاب حلقه هایی آویزان می نمایند. حلقه ها باید با فاصله 3 سانتی متری نصب شوند.
 • قیمت ساز دف

قیمت دف از حدود 200 هزار تومان آغاز می شود و تا چند ده میلیون تومان نیز ادامه دارد. عمده این تفاوت قیمت به نوع پوسته و کلاف باز می گردد. دف پوست طبیعی اغلب دارای قیمت بیشتری است زیرا صدای بهتری را نیز تولید می نماید.

 • اندازه و وزن

به صورت کلی باید در نظر داشته باشید که دف توسط تمام گروه های سنی زده می شود. لذا در اندازه های مختلفی وجود دارد. اگر ساز شما کوچک باشد به آن طوق باریک می گویند. در مواردی که قاب پهن باشد نیز آن را طوق پهن می نامند. مورد دوم برای افرادی مناسب است که حرفه ای می نوازند.

در خصوص وزن دف نیز در نظر داشته باشید که گزینه های سنگین خستگی به همراه می آورند. از همین رو بیان می شود که افراد مبتدی از گزینه های کم وزن و کوچک استفاده کنند.

 • پوست ساز

پوست دف می تواند به صورت طبیعی یا طلقی باشد. موارد طبیعی دارای صدای بهتر و البته قیمت بیشتر هم هستند. باید در نظر داشت که افراد مبتدی بیشتر از گزینه های طلقی بهره می برند. در زمان استفاده از پوسته های طبیعی لازم است تا حتما آنها را گرم نمایید.

 • شکل

دف ها به صورت دایره ای شکل هستند. برخی از موارد به صورت بیضی می باشند. این مورد به دلیل کشش پوسته بر روی ساز است که انحنا ایجاد می نماید. به صورت کلی در زمان خرید باید دقت داشته باشید که پوسته به صورت یکنواخت بر روی ساز کشیده شود. جهت تست این مورد، ساز را بر روی یک سطح صاف قرار دهید و میزان یک دستی را بررسی نمایید.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید بهترین کاخن با معرفی مدل های باکیفیت و شیک 

آشنایی با برندهای مختلف دف

امروزه انواع دف در بازار وجود دارد که هر کدام از آنها نیز دارای ویژگی های خاص خود هستند. افراد باید با توجه به سطح خود از گزینه های مناسب نیز استفاده نمایند. از همین رو اگر در دسته مبتدی قرار دارید، بهتر است تا از برندهای زیر بهره ببرید.

 1. برند خبات که مدل سه مهر آن برای افراد مبتدی عالی است.
 2. دف ماهور که دارای طرح پوست و خورشیدی است.
 3. برند نغمه که دارای طرح خورشید و سفید می باشد.

به صورت کلی انواع دف معمولی که در بالا بیان شد برای افراد مبتدی گزینه خوبی به شمار می آیند. افراد حرفه ای تر باید از ساز های حرفه ای تر نیز استفاده نمایند. برند های پادوک، حبیبی، ناژوان و … از جمله این موارد می باشند.

باید در نظر داشت که امروزه دف هایی به نام چهل تکه در بازار وجود دارند. این موارد دارای قطعات زیاد و کوچکی می باشند که وزن ساز را افزایش می دهند. عموما توصیه می گردد که سازهای 40 تکه را خریداری ننمایید. صدای تولید شده از این سازها نیز به اندازه کافی مطلوب نمی باشد.

پیشنهاد مطالعه: ۲۵ مدل تنبک برتر و پرفروش با خرید اینترنتی 

جمع بندی خرید و قیمت دف خوب

به صورت کلی برای خرید این ساز توصیه می شود تا به موارد زیر دقت نمایید:

 1. به اندازه ساز دقت داشته باشید که متناسب با جثه نوازنده باشد. سازها در سه دسته کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم بندی می شوند.
 2. کودکان و افراد مبتدی بهتر است تا از سازهایی با طوق باریک استفاده نمایند. برای افراد قوی جثه طوق پهن گزینه بهتری می باشد.
 3. ساز شما باید دارای کلاف چوبی صاف و یکنواخت باشد. هرگونه پستی و بلندی صدای تولید شده را دچار اختلال می کند.
 4. پوست باید به صورت هموار بر روی کلاف کشیده شود. به عبارت دیگر نباید بسیار سفت یا بسیار شل باشد در این صورت صدای تولید شده کیفیت لازم را ندارد.
 5. طبیعی بودن پوست دف برای افراد حرفه ای بسیار مهم است. زیرا این مورد موجب می شود تا صدای ساز بهتر شود. بهترین پوست، پوست حیوانات می باشد. البته این پوست ها را باید قبل استفاده حتما گرم نمود.
 6. در زمان خرید دقت نمایید تا ساز شما کاملا به صورت دایره ای باشد. لذا برجستگی یا مواردی از این قبیل نباید بر روی آن مشاهده شود.
 7. از قرار دادن دف برای طولانی مدت در برابر نور خورشید جلوگیری نمایید. از سوی دیگر پیشنهاد می شود تا همواره آن را آویزان نمایید.

پیشنهادهایی برای شما

[digi-offers id=22617]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا