مبلمان و چیدمان

عناصر مهم و کلیدی در طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

دکوراسیون داخلی را می‌توان هنر به جلوه درآوردن رنگ‌ها، اسباب و اثاثیه‌های منزل یا محیط کار به صورت کاملا هنرمندانه‌ای دانست. دکوراسیون اجرا شده در فضای محیط از دو لحاظ زیبایی‌شناختی و کاربری برای افراد می‌تواند خوشایند و مفید باشد. در واقع با پیاده‌سازی سبک‌های مختلف در فضای مورد نظر و با در نظر گرفتن المان‌های خاصی می‌توان به بهترین دکوراسیون داخلی در منزل و یا محیط کار دست یافت. در واقع، طراحی داخلی یک هنری است که همه افراد با یادگیری اصول آن می‌توانند فضای مورد نظر خود را به بهترین نحو ممکن دکور نمایند. از آنجا که دکوراسیون را می‌توان به منزله نوعی پوشش برای فضای موجود دانست، اجرایی کردن آن تنها به سبک طراحی مورد علاقه افراد بستگی دارد. اما سبکی که با کلیت طرح، فضا و اجزای داخلی محیط تناسب و هماهنگی داشته باشد.

تفاوت بین طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که معنای طراحی و دکوراسیون داخلی یکی بوده اما کاملا چنین عقیده‌ای نادرست است. به عنوان مثال یکی از وظایف دکوراتور داخلی، تعیین رنگ دیوار است اما طراح داخلی از جنبه‌های مختلفی جهت تغییر نمای کلی اتاق، رنگ مورد نظر را تغییر خواهد داد. یک دکوراتور داخلی تنها حس و حال فضا را مشاهده کرده و بر آن اساس وسایل جانبی نظیر: پرده، مبلمان، فرش را به محیط اضافه می‌کند. اما نقش طراح داخلی متفاوت بوده و در تلاش است که با توجه به متراژ خانه یا محیط کار بتواند از تمامی فضاها بهترین استفاده ممکن را ببرد. البته جا دارد که بگوییم که از هنر دکوراسیون داخلی تنها در پروژه‌های مسکونی بیشتر استفاده می‌شود.

عناصر کلیدی و مهم در دکوراسیون داخلی

از آنجا که افراد علایق، نیازها و خواسته‌های گوناگونی دارند و هیچ کس به اندازه خود شخص از آنها با خبر نیست. به همین دلیل قبل از پیاده‌سازی سبک خاص در فضای مورد نظر باید فرد از نیازهای خود باخبر باشد و با توجه به آنها بهترین دکوراسیون را در محیط زندگی خود اجرایی نماید. در ادامه به چند جنبه مهم و کلیدی در دکوراسیون داخلی اشاره کرده‌ایم:

  • انتخاب تم یا موضوع:

نقطه کانونی دکوراسیون در منزل، تم یا موضوع است که باید با توجه به علاقه فرد انتخاب شود. به عنوان مثال، علاقه بعضی از افراد سبک کلاسیک یا مدرن بوده که با پیاده‌سازی اصول آن در محیط می‌توان به تمایلات و روحیات افراد پی برد. اگر تم خاصی را در فضای کلی منزل خود انتخاب کرده باشید نوبت آن است که رنگ را به ترکیب اجزای داخلی محیط اضافه کنید. بدین ترتیب قادر خواهد بود کلیت ظاهر و حس اتاق را به راحتی متحول کنید.

  • شخصی‌سازی فضا:

جهت معنا بخشیدن بیشتر به دکوراسیون محیط باید فضای مورد نظر را شخصی‌سازی کنید. شخصی‌سازی باعث تعیین ویژگی‌های خاص دکور یک خانه می‌شود. به عنوان مثال شما می‌توانید از وسایل قدیمی که به شما به ارث رسیده جهت معنا بخشیدن بیشتر به فضای اتاق استفاده نمایید. این وسیله می‌تواند ساعت دیواری قدیمی و یا موارد دیگر باشد.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید بهترین ساعت دیواری با معرفی مدل های شیک و زیبا

  • کاربری فضا:

معماری خانه‌های آپارتمانی به گونه‌ی است که از ابعاد فضا کاسته شده است. در دکوراسیون داخلی، کاربری فضا از مهمترین موارد کلیدی است که باید به آن پرداخته شود. اگر از فضا به نحو مناسبی استفاده نکنید و چیدمان هوشمندانه‌ای را در این رابطه رعایت نکرده باشید بر زیبایی ظاهری نمای منزل شما تاثیر معکوس خواهد گذاشت.

امیدواریم مقاله امروز گرین لیست برای خرید مفید بوده باشد.

پیشنهادهایی برای شما

[digi-offers id=14888]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا