خانه داری

چگونه انواع مبل پارچه ای را با چند ترفند کاربردی تمیز کنیم

مبل پارچه ای و تمیز کردن آن از جمله مهمترین کارهایی است که باید در لیست پیشنهادی جهت نظافت منزل گنجانده شود. مبل‌ها به دلیل استفاده زیادی که از آنها می‌شود در مقایسه با دیگر لوازم منزل، گرد و خاک بیشتری را به خود جذب می‌کنند.

لکه‌های ناشی از نوشیدنی، خوراکی، خودکار و سایر موارد بر روی پارچه مبل می‌توانند بر زیبایی آن تاثیر منفی بگذارند. بسیاری از افراد تمیز کردن مبل را کاری بسیار سخت و دشوار می‌دانند. در حالی که ابدا اینطور نیست.

تمیز کردن مبل پارچه ای کار بسیار راحتی است. اگر که در این زمینه با چگونگی نظافت مبل آشنا باشید، راحت‌تر می‌توانید با این موضوع کنار آیید.

البته بهتر است قبل از هر چیز با نحوه شستشو و تمیز کردن جنس مبل خود آگاهی پیدا کنید. زیرا هر کدام از مبل‌ها به دلیل جنس‌های مختلفی که داشته از روش‌های مخصوص به خود جهت شستشو برخوردار هستند.

در ادامه مقاله ما را همراهی کنید تا شما را با روش‌های کاربردی جهت شستشوی انواع مبل پارچه‌ای آشنا نماییم.

نکات ضروری جهت تمیز کردن مبل پارچه ای

 • تمیز کردن سطحی مبل

در ابتدا نیاز است که هرگونه گرد و خاک سطحی از روی مبل پارچه ای را بزدایید. تمامی درز و شیارهای مبل را به وسیله لوله بلند جاروبرقی، تمیز نمایید. گرد و خاک‌های ایجاد شده بر روی بالش‌های مبل را به طور جداگانه بزدایید و زیر آنها را حتما تمیز کنید.

 • از بین بردن گرد و خاک از روی مبل به وسیله برس

اگر گرد و خاک بر روی مبل پارچه‌ای چسبیده و به راحتی پاک نمی‌شود از برس مخصوص جهت این کار استفاده نمایید. البته هنگام استفاده از برس توجه نمایید که آن را محکم بر روی پارچه مبل نکشید تا پاره شود.

 • جمع‌آوری کرک و موهای باقیمانده بر روی مبل به وسیله غلطک

کرک و موها بر روی مبل توسط جاروبرقی به طور کامل جمع‌آوری نمی‌شوند. شما می‌توانید از قطعه مخصوص جاروبرقی نظیر: غلطک، جهت زدودن کامل کرک و موهای باقیمانده بر روی مبل استفاده نمایید.

 • تمیز کردن تمامی قسمت‌های مبل

مورد دیگری که هنگام تمیز کردن مبل پارچه‌ای باید مدنظر قرار دهید، از بین بردن گرد و خاک سطوح مختلف آن است. جهت انجام این کار بهتر است که پاک‌کننده مخصوص را بر روی پارچه تمیز اسپری کرده و بر روی سطوح مختلف بکشید.

 • در نظر گرفتن جنس پارچه مبل

مبل‌های پارچه‌ای دارای برچسب‌هایی بوده که بر روی آنها مشخصات مربوط به جنس پارچه و راهنمای شستشو نوشته شده است. حتما قبل از تمیز کردن مبل‌های پارچه‌ای به این مورد مهم توجه نمایید.

 1. معنای کد W: این کد بدین معناست که جهت تمیز کردن مبل، استفاده از پاک‌کننده‌های مبتنی بر آب مجاز است.
 2. معنای کد S/W: کد S/W بدین معناست که شما می‌توانید جهت تمیز کردن مبل هم از حلال‌ها و هم از پاک‌کننده‌های مبتنی بر آب استفاده نمایید.
 3. معنای کد S: این کد بدین معناست که تنها استفاده از یک حلال جهت تمیز کردن مبل مجاز است.

نحوه تمیز کردن مبل پارچه ای با شوینده‌ های مایع چگونه است؟

اگر بر روی مبل پارچه‌ای لکه‌های ناشی از چربی یا روغن موجود است، در ابتدا نیاز است که آنها را به خوبی پاک نمایید. جهت این کار، استفاده از پاک‌کننده‌‌های مخصوص پیشنهاد می‌شود.

بعد از پاک کردن لکه بهتر است که از شامپو و شوینده‌های مخصوص جهت تمیز کردن مبل استفاده نمایید. اگرچه بهتر است که قبل از استفاده از شوینده‌های مایع، قسمتی از آن را بر روی مبل امتحان کرده و ببینید که آیا رنگ مبل تغییر خواهد کرد یا خیر؟

سپس یک حوله کاغذی را بر روی قسمت مورد نظر فشار داده و ببینید که رنگ مبل به حوله نشت می‌کند یا خیر؟

در اینصورت با خیال راحت می‌توانید از شوینده مایع مخصوص جهت تمیز کردن مبل استفاده نمایید. در ادامه به مراحل آموزشی جهت تمیز کردن مبل پارچه ای با شوینده‌های مایع اشاره شده است:

 • مقدار مشخصی از شوینده مایع را به همراه آب به طور مساوی درون ظرف ریخته و به خوبی محلول را با همدیگر ترکیب نمایید.
 • محلول به دست آمده را درون مخزن بخارشو ریخته و درب آن را به خوبی ببندید. سپس وقت آن است که شیلنگ را به بدنه متصل نموده و سر بخارشو را در مکان مخصوص به خود (انتهای شیلنگ) قرار دهید.
 • سر بخارشو را بر روی تمام سطح مبل حرکت داده تا محلول به خوبی پخش شود. این کار را تا زمانی که مطمئن شدید محلول بر روی تمام قسمت‌های مختلف مبل پخش شده، انجام دهید.
 • جهت مطمئن شدن از عدم وجود شوینده‌های اضافی بر روی مبل از بخارشو استفاده نمایید. بعد از جمع کردن شوینده‌های اضافی، وقت آن است که مبل در جریان هوا قرار بگیرد تا خشک شود. البته توجه نمایید که جهت خشک شدن سطح مبل از هیچ‌گونه وسیله‌ای استفاده نکنید.

 نحوه تمیز کردن مبل پارچه ای با شوینده‌های خشک چگونه است؟

تمیز کردن مبل پارچه ای به وسیله شوینده‌های خشک از جمله موارد دیگری بوده که می‌توان به آن اشاره نمود.

شوینده‌های خشک نوعی حلال قوی بوده اما چون در ترکیبات آنها آب وجود ندارد، جهت استفاده برای مبل‌های پارچه‌ای مخصوص مناسب هستند. در ادامه به راهنمای استفاده از شوینده‌های خشک جهت تمیز کردن مبل اشاره شده است:

 • شوینده‌های خشک دارای بو و بخارهای بسیار قوی بوده و به همین دلیل بهتر است که قبل از عملیات تمیز کردن مبل، درب‌ها و پنجره‌ها را باز نمایید.
 • شوینده را به طور مستقیم بر روی مبل نریزید. جهت این کار باید یک پارچه تمیز برداشته و مقدار معینی شوینده را روی آن بریزید. سپس می‌توانید سطح مبل را از هرگونه لک و کثیفی تمیز نمایید.
 • پس از اتمام کار، کافی است که از یک پارچه تمیز و مرطوب جهت پاک‌ کردن مجدد سطح مبل استفاده نمایید.

کلام نهایی

تمیز کردن مبل پارچه ای کار چندان سختی نیست. تنها کافی است که با جنس پارچه مبل و راهنمای شستشو و تمیز کردن آن آشنا شوید تا بتوانید این کار را بدون هیچ‌گونه دردسری انجام دهید.

توجه به استفاده از نوع شوینده مخصوص هم جز مهمترین مواردی بوده که هنگام تمیز کردن مبل باید مدنظر قرار دهید.

مشاهده نسخه pdf مقاله: چگونه انواع مبل پارچه ای را با چند ترفند کاربردی تمیز کنیم

پیشنهادهایی برای شما

محصولات پیشنهادی این مقاله
محدوده قیمت 0 تا 50,000 تومان
محدوده قیمت 50,001 تا 100,000 تومان
محدوده قیمت 100,001 تا 200,000 تومان
محدوده قیمت 200,001 تا 800,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا