لوازم ادارینوشت افزار

۲۵ مدل دفتر باکیفیت و ارزان با خرید اینترنتی

راهنمای خرید دفتر ارزان و باکیفیت

دفتر یکی از آن دسته لوازم التحریری است که سابقه چند صد ساله دارد. در واقع می توان بیان داشت از آن زمان که انسان به سمت کسب دانش روی آورد نیاز به دفترهایی بود که تجربه و اطلاعات افراد در آنها نگهداری شود. امروزه انواع دفترها در رنگ ها و مدل های متفاوت در بازار وجود دارند که اغلب آنها نیز بر اساس  سلیقه خریداری می شوند اما در این مقاله قصد داریم تا یک راهنمای کاربردی خرید دفتر در اختیارتان قرار دهیم تا دفتر مناسب خود را با قیمت مقرون به صرفه نیز خریداری نمایید.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید مداد تراش رومیزی با معرفی مدل های باکیفیت و ارزان

نکات مهم هنگام خرید دفتر فانتزی یا دفتر مشق مناسب

با شروع مدرسه ها و خرید اقلام ضروری برای یک سال تحصیلی جدید، خرید دفتر از آن دسته خریدهایی است که اجتناب ناپذیر می باشد. با کمی جستجو در بازار انواع دفترها را در رنگ ها و طرح های مختلف می توانید مشاهده نمایید که گاها خرید را دشوار می نمایند از همین رو در ادامه یکسری نکات مهم و کاربردی در اختیار شما قرار داده شده است که با در نظر گرفتن آنها می توانید یک خرید خوب و مناسب داشته باشید.

  • تعداد خطوط در دفترها دارای اهمیت است

به صورت کلی باید در نظر داشته باشید که از حیث تعداد خطوط می توان دفترها را به دسته های مختلف تقسیم بندی نمود.

  1. یک خط: این موارد دارای یک خط بوده و اغلب برای نوشتن فارسی مورد استفاده قرار می گیرند. فاصله خطوط از یکدیگر می تواند متفاوت باشد اما اغلب بین 6 تا 8 میلی متر می باشد. هر اندازه که دستخط شما درشت تر باشد باید از گزینه هایی استفاده نمایید که فاصله خطوط بین آنها نیز بیشتر است.
  2. دو خط: این موارد اغلب برای یادگیری و نوشتن انگلیسی مناسب هستند.
  3. بی خط: به این موارد، دفتر نقاشی نیز می گویند که اغلب برای دبستانی ها ارائه می شود.
  4. خرید دفتر شطرنجی: همانگونه که از نام این دفتر ها مشخص است دارای خطوط عمودی و افقی به صورت شطرنجی هستند. از این موارد اغلب برای رسم نمودارها استفاده می شود که در آنها دقت حرف اول را می زند. عموما افراد از این مورد برای دروسی همانند معماری یا ریاضی استفاده می نمایند. فاصله بین خطوط در این گزینه ها بین 3 تا 5 میلی متر می باشد.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید بهترین روان نویس با معرفی مدل های باکیفیت و شیک 

  • در زمان خرید باید به نوع صحافی دقت نمایید

از دیگر نکات مهمی که در حین خرید این مورد از لوازم التحریر باید به آن دقت داشته باشید، نوع صحافی می باشد. برخی موارد چسبی می باشند به عبارت دیگر کاغذ ها توسط چسب به یکدیگر متصل شده اند. یکی از ایرادات مهم دفترهای فوق این مورد می باشد که کاکلا مسطح نیستند و اگر تعداد برگه ها در آن زیاد باشد امکان باز شدن چسب نیز وجود دارد.

امروزه دفتر کلاسوری طرفداران بسیاری دارد زیرا با توجه به سوراخ هایی که در یک سمت کاغذها تعبیه شده است، به راحتی می توان آنها را در کلاسور های مختلف قرار دارد. خوبی دفترهای فوق این مورد می باشد که به راحتی می توان تعداد برگه ها را کم یا زیاد نمود. این مورد اغلب توسط دانشجویان مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع دیگری از دفترها نیز وجود دارد که به آنها گزینه های سیمی گفته می شود. برگه های این موارد نیز دارای سوراخ است که سیمی به صورت مارپیچ بین آنها می رود. از مزیت های آنان می توان به محکم بودن اشاره نمود. باید در نظر داشت که اگر با توجه به کاربردی که در نظر دارید، تعداد برگه ها زیاد است، بهتر است تا از این موارد بهره ببرید. البته گاها خوب نبودن سیم موجب می شود تا باز کردن و ورق زدن دفترها مشکل باشد.

به جر موارد بالا دفترهای منگنه دار، دوخته شده با نخ و … نیز در بازار وجود دارند که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

  • به ابعاد کاغذها دقت داشته باشید

قبل از اینکه به سراغ خرید دفتر بروید لازم است تا ابعاد کاغذ خود را مشخص نمایید. به صورت کلی باید در نظر داشته باشید که نمی توان هر دفتری را برای هر مقطع تحصیلی خریداری نمایید. برای مشق عموما از مواردی استفاده می شود که سایز برگه ها در حدود A5 است اما برای جزوه برداری اغلب از کاغذهای A4 بهره گرفته می شود.

  • وزن دفتر دارای اهمیت می باشد

از دیگر فاکتورهای مهم برای خرید ، وزن آن می باشد. امروزه دو نوع کاغذ سنگین و سبک در بازار وجود دارند. البته باید توجه نمایید که وزن کاغذ ارتباطی با کیفیت آن ندارد. عموما مواردی که دارای وزن کمتری می باشند برای خودنویس مورد استفاده قرار می گیرند. اما اگر قرار است تا با مداد یا خودکار معمولی فعالیت نمایید، بهتر است تا از کاغذهای سنگین بهره ببرید. طبیعتا مواردی که دارای وزن بیشتر هستند، دوام و استحکام بیشتری نیز دارند.

  • ضخامت کاغذها نیز دارای اهمیت می باشد

اگر مایلید تا مورد مناسبی را برای افراد دبستانی خریداری نمایید، توصیه می کنیم، گزینه هایی را انتخاب نمایید که ضخامت کاغذها در آنان زیاد است. زیرا در این مقطع اغلب نیاز است تا شخص بارها و بارها بنویسد و پاک نماید، از همین رو اگر کاغذ نازک باشد احتمال پاره شدن وجود دارد. اما برای موارد طراحی، نقاشی یا رسم نمودار می توان از گزینه هایی نیز استفاده نمود که کاغذهای آنان دارای ضخامت کمتری می باشند.

  • با توجه به کاربرد مد نظر خود تعداد برگه ها را انتخاب کنید:

خرید دفتر های بسیار کم برگ یا بسیار پر برگ گزینه خوب و معقولی نمی باشد و از لحاظ هزینه نیز مقرون به صرفه نمی باشد. از همین رو توصیه می شود تا با توجه به نیاز خود اقدام به خرید نمایید. قیمت دفتر مشق با تعداد برگه های زیاد طبیعتا بیشتر است اما می توان از آنها برای مدت زمان بیشتری نیز استفاده نمود.

جمع بندی خرید انواع دفتر

در حال حاضر انواع دفتر پسرانه و دفتر مشق دخترانه نیز در بازار وجود دارند که به دلیل طرح های فانتزی رسم شده بر روی آنها به این نام خوانده می شوند لذا اگر مایل هستید تا فرزند خود را به تحصیل علاقه مند نمایید، می توانید از این موارد بهره ببرید.

پیشنهادهایی برای شما

[digi-offers id=22507]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا