روشناییمبلمان و چیدمان

نکات مهمی که در نورپردازی داخلی باید مد نظر قرار داد

نورپردازی داخلی چه برای نمای بیرونی و چه نمای درونی ساختمان انجام شود، محیط را زیباتر و کاربردی‌تر از آنچه که هست نشان می‌دهد. در واقع این مبحث جز مهمترین موارد دکوراسیون داخلی به شمار رفته که گاهی اوقات مورد توجه افراد قرار نمی‌گیرد. شما با در نظر گرفتن مواردی مانند: بودجه و میزان مصرف انرژی در محیط مورد نظرتان باید در مورد تهیه وسایل روشنایی تصمیم‌گیری کرده و از آنها در نورپردازی داخلی جهت زیباتر نشان دادن محل زندگی و یا محیط کار خود استفاده کنید. در ادامه به نکات مهمی راجب این موضوع اشاره کرده‌ایم.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید بهترین آباژور با معرفی مدل های باکیفیت و زیبا 

آشنایی با انواع لامپ نورپردازی داخلی جهت نورپردازی منزل و یا محیط کار

 • چراغ ‌های سقفی: این مدل چراغ ها قابل رویت بوده و معمولا جهت زیبا سازی محیط در راهروی ورودی و یا اتاق ‌خواب نصب می‌شوند.
 • چراغ‌ های آویزی: این مدل چراغ‌ ها آویزی بوده و توسط کابل و یا طناب به دیوار نصب می‌شوند. معمولا از چراغ ‌های آویزی بیشتر در مکان‌هایی با سقف بلند، استفاده می‌شود.
 • چراغ ‌های توکار: این مدل چراغ‌ ها توکار بوده و درون حفره سقفی نصب می‌شوند. منبع نور این مدل چراغ‌ ها به طور غیر مستقیم قابل مشاهده بوده و شما می‌توانید بسته به سلیقه خود در قسمت‌های مختلف منزل از آنها استفاده کنید.
 • چراغ ‌های متوالی: این مدل چراغ ‌ها به صورت متوالی و در کنار همدیگر بوده و از انعطاف زیادی جهت روشنایی محیط برخوردار هستند. از آنجا که رنگ و مدل‌های متنوعی داشته، حتما باید از یک متخصص جهت نصب اینگونه چراغ ‌ها کمک گرفت.
 • چراغ ‌های قابل حمل: این مدل چراغ‌ ها جهت روشنایی باید به پریز برق وصل شوند و از آنها می‌توان کنار میز تخت استفاده نمود.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید لوستر ارزان با معرفی مدل های شیک و زیبا 

به موارد زیر در نورپردازی منزل و یا محیط کار توجه نمایید

 • نورپردازی محیط منزل خود را با توجه به سبک حاکم بر فضا انتخاب نمایید. از آنجا که سه لایه نورپردازی مختلف (نورپردازی کار، نورپردازی محیطی و نورپردازی تاکیدی) وجود دارد با در نظر گرفتن اینکه چه نوع سبک نورپردازی به محیط زندگی شما می‌آید، اقدام به طراحی داخلی منزل خود نمایید.
 • هنگام نصب لامپ در مکانی که دسترسی به آن از لحاظ نصب سخت خواهد بود سعی نمایید از مدلی که طول عمر بالایی دارد، استفاده نمایید.
 • نورپردازی داخلی در محیط‌های روشن باید کم و در محیط‌های تیره، زیاد باشد. زیرا رنگ ‌های روشن درصد بالایی از نور را به محیط منعکس کرده و رنگ‌های تیره درصد بالایی از نور را به خود جذب می‌کنند.
 • نورپردازی مکان‌هایی که از سقف بلندی برخوردار هستند باید قوی‌تر انجام شود تا سایه‌ها به طور کامل محو گردند. در محیط‌هایی با سقف کوتاه باید از نورپردازی کمتری استفاده کرد تا کوتاهی سقف مورد توجه قرار نگیرد.
 • در نورپردازی داخلی برای اینکه رنگ و بازتاب‌های سبک‌تری از محیط را به نمایش بگذارید توجه نمایید که باید از آینه‌ها و سطوح بازتاب ‌دهنده‌های بیشتری استفاده نمایید.
 • در نورپردازی منزل از طیف رنگی گرم در فضاهای باز مانند: آشپزخانه و یا اتاق پذیرایی و از طیف رنگی سرد در فضای آرام اتاق خواب استفاده کنید.
 • از مهمترین کاربردهای استفاده از نورپردازی، بزرگ‌تر نشان دادن فضای محیط است. سعی کنید در این زمینه نورپردازی منزل را بر روی دیوارها انجام دهید تا با ایجاد نور بیشتر در فضا، محیط زندگی خود را بزرگ‌تر از آنچه که هست نشان دهید.
 • امیدوار هستیم راهنمای امروز گرین لیست برای شما مفید باشد.

پیشنهادهایی برای شما

[digi-offers id=21385]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا