قطعات کامپیوتر

۲۵ مدل مانیتور ۴K باکیفیت و برتر با خرید اینترنتی

راهنمای خرید مانیتور 4k

مانیتور ۴K که اغلب افراد از آن با نام مانیتور گیمینگ نیز یاد می نمایند یکی از مانیتورهای پیشرفته می باشد که توسط تولید کنندگان نام آشنایی وارد بازار شده است. از ویژگی های مهم مانیتورهای فوق می توان به دارا بودن کارت گرافیک عالی اشاره نمود که نرخ فریم کافی را جهت پخش محتوا فراهم می آورند.

این نوع مانیتورها در بازار دارای مدل های متفاوت و قیمت های گوناگون هستند. از همین رو در این مقاله یک راهنمای خرید آنلاین در اختیار شما قرار داده شده است که با در نظر گرفتن آن بهترین انتخاب خود را داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید چراغ LED بالای مانیتور با معرفی مدل های باکیفیت 

آشنایی با انواع مانیتور 4k ارزان و باکیفیت

امروزه پنل های موجود در بازار برای مانیتور ۴K دارای انواع متفاوتی هستند که برخی از آنها در زیر لیست شده اند:

 • پنل TN

این نوع پنل از قدیم در مانیتورها استفاده می شود و دارای قیمت پایینی است. اما باید در نظر داشت که میزان کنتراست در آن کم بوده و زاویه دید آنها نیز محدود می باشد. البته خاطرنشان می شود که زمان پاسخگویی آنها بسیار خوب می باشد. باید به این مورد نیز دقت داشته باشید که این پنل ها در هر طیف رنگ می توانند 6 بیت را پشتیبانی نمایند.

 • پنل VA

اگر کیفیت بالاتر و طیف رنگی بیشتر نیاز دارید، توصیه می شود تا از پنل های مذکور استفاده نمایید. سرعت پاسخگویی این نوع پنل ها به نسبت سایرین کمتر می باشد اما قادر است تا کنتراست بهتر را ارائه دهد. همچنین باید در نظر داشته که در هر طیف، 8 بیت رنگ تولید می نماید.

 • پنل IPS

این مورد بروزترین نوع پنل های موجود در بازار می باشد. پنل فوق کنتراست، رزولوشن و دقت بالایی را ارائه می دهد. البته باید به این مورد نیز دقت نمود که زاویه دید آنها خوب بوده و می تواند از یک طیف رنگی کامل نیز پشتیبانی نماید. از این پنل اغلب برای کارهای گرافیکی و بازی های رایانه ای استفاده می شود.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید مانیتور مخصوص بازی با معرفی مدل های باکیفیت و ارزان 

نکات مهم و تاثیرگذار در خرید و قیمت مانیتور ۴k

شاید برای شما نیز این سوال به وجود آید که در زمان خرید مانیتور ۴K چه فاکتورهایی دارای اهمیت بالایی هستند؟ در زیر می توانید پاسخ این سوال را مشاهده نمایید:

 • توجه به میزان کنتراست مانیتور

به صورت کلی کنتراست به میزان فاصله بین سفید ترین رنگ با سیاه ترین رنگ یک نمایشگر گفته می شود. قطعا هر چه میزان این تفاوت بیشتر باشد، دقت و قدرت نمایشگر شما نیز بیشتر است.

 • توجه به مدت زمان پاسخگویی

برای اندازه گیری این فاکتور، مدت زمان پردازش رنگ ها و پیکسل ها را در مانیتور اندازه گیری می نمایند. هر اندازه مقدار به دست آمده بیشتر باشد، گزینه بهتری نیز برایتان خواهد بود. با این توضیح حتما به دنبال خرید مانیتور ۴K باشید که response time خوبی داشته باشد.

 • توجه به میزان نرخ بروز رسانی

بهترین مانیتور ۴K، مانیتوری می باشد که نرخ بروزرسانی در آن بالا می باشد. این پارامتر بر اساس هرتز بیان می گردد. اگر به طور مثال نرخ بروزرسانی در نمایشگر شما 90 باشد، به این معنا است که در هر ثانیه مانیتور شما قادر است تا 90 فریم را نشان دهد. بهترین مانیتور ۴K، مانیتوری است که نرخ بروز رسانی در آن حدود 240 هرتز می باشد. احتمالا مواردی را مشاهده نمودید که تصویر مانیتور بعد از مدتی شطرنجی می شود، این مورد به دلیل پایین بودن نرخ بروزرسانی تصویر است.

 • در نظر گرفتن درگاه ها

طبیعتا برای هر مانیتوری تعداد و نوع درگاه های ورودی دارای اهمیت است. به صورت کلی مانیتور شما باید دارای درگاه های پورتی و کابلی باشد. همچنین ورودی HDMI و VGA داشته باشد. ورودی جک 3.5 میلیمتری صدا و ورودی DVI از دیگر مواردی هستند که در زمان خرید باید مد نظر قرار داده شوند.

 • توجه به زاویه دید

در زمان خرید مانیتور ۴K دقت نمایید که شما باید بتوانید تصویر خود را از جهات مختلف به راحتی مشاهده نمایید. برخی از مانیتورها تنها از روبرو تصاویر قابل قبول ارائه می دهند که گزینه خوبی محسوب نخواهند شد.

 • توجه به رزولوشن

بهترین رزولوشن برای یک مانیتور گیمینگ مقدار 3840*2160 می باشد. توصیه می شود در زمان خرید بر روی تهیه بالاترین رزولوشن تاکید نمایید زیرا بر روی تصویر خروجی شما تاثیر بسزایی دارد.

به جز موارد بالا گزینه های دیگر همچون سایز یک مانیتور و نوع پنل نیز مهم هستند که بر روی قیمت تاثیرگذار می باشند.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید مانیتور کامپیوتر با معرفی مدل های باکیفیت و ارزان 

راهنمای نگهداری از انواع مانیتور ۴K

قیمت مانیتور ۴K به نسبت سایر مانیتورها بیشتر است. از همین رو برای نگهداری از آن باید تمام تلاش خود را انجام دهید. در همین راستا توصیه می گردد تا موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • حتما بعد از خاموش شدن کامپیوتر، مانیتور را نیز خاموش نموده و آن را به حال خود رها ننمایید.
 • در نظر داشته باشید که مانیتور خود را همیشه با دستمال های مخصوص و نرم تمیز نمایید زیرا این کار از خش افتادن بر روی صفحه مانیتور جلوگیری می نماید.
 • اگر مایلید تا مانیتور ۴K دارای طول عمر بیشتری باشد، توصیه می گردد تا برای روشن کردن کامپیوتر خود حتما ابتدا کیس را روشن کرده و سپس مانیتور را روشن نمایید.
 • قطعا بر روی مانیتور شما بخش های دریچه مانندی وجود دارند که هوا از آن عبور می نماید. باید دقت داشته باشید که اطراف دریچه مانیتور هیچگونه وسیله ای قرار ندهید زیرا این کار موجب می شود تا هوا نتواند به آسانی وارد شود و مدارهای داخلی گرم گردند.
 • هیچ وقت با اشیای نوک تیز به صفحه مانیتور اشاره ننمایید. همچنین توصیه می گردد تا از فشار دادن مانیتور با انگشت پرهیز نمایید. این کار عمر پیکسل های را به شدت کاهش می دهد.
 • توصیه می شود تا برای مانیتور خود از یک محافظ برق شهری استفاده نمایید زیرا با این کار دیگر نوسانات برق بر روی مانیتور تاثیر نمی گذارند و عمر پیکسل ها بیشتر خواهد شد.
 • مهمترین فاکتور برای نگهداری از مانیتور ۴K، عدم قرار دادن آن به صورت مستقیم در برابر نور خورشید است.

با توجه به اینکه قیمت مانیتور ۴K در بازار بسیار زیاد است از همین رو برای اینکه خرید خوبی داشته باشید، توصیه می شود تا موارد بالا را در نظر بگیرید.

پیشنهادهایی برای شما

[digi-offers id=22609]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا