ماشین های اداری

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور خانگی با معرفی مدل های باکیفیت و ارزان

ویدئو پروژکتور چیست

ویدئو پروژکتور ها یکی از اقلام مهمی هستند که عموما از آنها در همایش ها، مدارس، شرکت ها و … در حین ارائه و سخنرانی استفاده می شوند. این وسیله می تواند به راحتی ابعاد تصویر شما را چند برابر نموده و بر روی پرده های بزرگ نمایش دهد. برخی این دستگاه ها را با نام هایی همچون دیتا پروژکتور، ویدئو پروجکشن و … نیز می شناسند. در این مقاله قصد داریم بررسی نماییم که برای خرید ویدئو پروژکتور باید به چه مواردی دقت نماییم.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید بهترین سینمای خانگی و ساندبار با معرفی مدل های باکیفیت

با راهنمای خرید ویدئو پروژکتور خانگی و موارد تاثیرگذار در قیمت ویدئو پروژکتور خانگی آشنا شویم

اگر قصد دارید ویدئو پروژکتور خوبی برای فعالیت خود تهیه نمایید قطعا با نمونه های مختلف و رنج قیمتی گوناگون آشنا می شوید. در این مقاله یک راهنمای خرید اینترنتی در اختیار شما قرار داده می شود که مهمترین گزینه ها را لیست می نماید که باید به آنها توجه نمایید.

 1. کاربرد:

ابتدا باید این سوال را پاسخ دهید که از ویدئو پروژکتور خود برای چه فعالیتی قصد دارید استفاده کنید.

 • پروژکتور برای استفاده در خانه

برای مصارف خانگی شما، در این مقاله یک پروژکتور با وضوح و رزولوشن 16:9 را پیشنهاد می کنیم زیرا اکثر سریال ها و فیلم هایی که تولید می شوند از این فرمت استفاده می کنند. از همین رو پروژکتورهای Full HD به راحتی می توانند این رزولوشن را ارائه دهند و خود را به عنوان یک مرجع قابل اطمینان برای سینمای خانگی در بازار معرفی نمایند.

 • پروژکتور برای استفاده در تجارت

این پروژکتورهای قابل حمل بوده و قابلیت اتصال به تلفن همراه را دارند. برای نصب به سقف، ویدئو پروژکتور باید دارای سیستم نصب مناسب باشد. همچنین اگر می‌خواهید ارائه‌های خود را بدون نیاز به وصل کردن رایانه یا .. انجام دهید، به دستگاه‌های دارای اسلات کارت SD یا USB نیاز دارید. برای دستیابی به حداکثر انعطاف، یک پروژکتور با قابلیت WLAN مفید است.

 1. روشنایی:

پروژکتور انتخابی چقدر باید روشنایی داشته باشد؟ روشنایی یک ویدئو پروژکتور که با نام شدت نور نیز خوانده می شود با واحد ANSI اندازه گیری شده و نمایش داده می شود. این عدد نشان می دهد که یک پروژکتور تا چه حدی ادر است بر روی یک سطح صاف نور پخش نماید. برای اندازه گیری میزان نور دستگاه باید به محیط و ویژگی های آن توجه کرد. آیا اتاق شما قابلیت تنظیم نور را دارد؟ هر اندازه محیط شما روشن تر باشد کار ویدئو پروژکتور سخت تر است زیرا باید نور بیشتری را تولید نماید. از دیگر موارد مهم در خرید، اندازه و فاصله تصویر می باشند. هر اندازه فاصله از صفحه بیشتر باشد، لازم است تا پروژکتور شما قدرت پرتاب بیشتری داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید بهترین رادیو با معرفی مدل های باکیفیت و زیبا 

 1. کنتراست:

این ویژگی ویدئو پروژکتور به تصویر شما عمق می دهد. کنتراست در واقع به تفاوت میزان شدت روشنایی سیاه و سفید در تصویر اشاره می کند. در واقع اگر که تصویری دارای نسبت کنتراست 1000:1 باشد به معنی این است که روشن ترین بخش هزار برابر روشن تر از تاریک ترین بخش در تصویر است. هر چه میزان کنتراست یک دستگاه بالاتر باشد، تصویری که ارائه می دهد طبیعی تر و البته واضح تر است.

اینکه میزان این ویژگی در دستگاه شما چقدر باید بالا باشد به نور محیط و نوع فعالیت شما وابسته است. میزان کنتراست به خصوص برای ویدئو پروژکتورهایی که در خانه استفاده می شوند جهت جلوگیری از سیاهی تصویر بسیار مهم است.

 1. وضوح / فرمت ویدئو پروژکتور:

رزولوشن در واقع به تعداد پیکسل هایی گفته می شود که تصویر را تشکیل می دهند. هر چه تعداد این پیکسل ها بیشتر باشد، تصویر کیفیت بیشتری دارد و می تواند گویای جزئیات بیشتری نیز باشد.

وضوحی که برای ویدئو پروژکتور خود نیاز دارید به نوع فعالیت، کاربرد شما،  محل قرار گیری دستگاه و کیفیت منبع ورودی بستگی دارد. در دنیای امروزی به لطف تلویزیون‌ ها، رایانه‌ های شخصی و سایر صفحه ‌نمایش‌ های مدرن به محتوای با وضوح بالا عادت کرده‌ایم. با یک پروژکتور HD Ready (1280 x 720 پیکسل) می توانید DVD ها را روی صفحه نمایش بزرگ مشاهده کنید. وضوح WXGA (1280 x 800) برای ارائه‌های تجاری نیز ایده‌آل است و با لپ ‌تاپ ‌های عریض مدرن مطابقت دارد. اگر می خواهید یک تصویر واقعا واضح برای استفاده با پخش کننده Blu-ray داشته باشید، باید یک پروژکتور Full HD (1920 x 1080 پیکسل) تهیه کنید. برای گیمرهایی که دارای PS4 یا Xbox هستند، یک پروژکتور Full HD انتخاب مناسبی خواهد بود.

با این حال، Full HD گزینه نهایی نیست، در بخش سینمای خانگی لوکس اکنون ویدئو پروژکتور 4k با وضوح بالا وجود دارند.

دسته بندی زیر می تواند در خرید آنلاین خیلی به شما کمک کند بد نیست آنها را بررسی نمایید:

 • SVGA = 800 x 600 پیکسل (فرمت 4: 3) / سطح ورودی پایین تر – طبق استانداردهای امروزی کیفیت تصویر کمی پایین است
 • XGA = 1024 x 768 پیکسل (قالب 4: 3) / مناسب برای کسب و کار –  این عمدتا برای دستگاه های جایگزین به جای راه اندازی جدید مفید است
 • WXGA = 1280 x 800 پیکسل (قالب 16:10) / تجارت و چند رسانه ای
 • HD آماده= 1280 x 720 پیکسل (فرمت 16: 9) / سینمای خانگی سطح ورودی
 • Full HD = 1920 x 1080 پیکسل (فرمت 16: 9) / سینمای خانگی / تجاری
 • WUXGA = 1920 x 1200 پیکسل (قالب 16:10) / کسب و کار پیشرفته
 • 4K = 3840 x 2160 پیکسل (فرمت 16: 9) / سینمای خانگی پیشرفته
 1. حجم صدا:

یک پروژکتور چقدر نویز تولید می کند؟ با توجه به نوع فعالیت، سطح نویز تولید شده در یک ویدئو پروژکتور می تواند نقش مهمی را ایفا کند. برای انواع سینماهای خانگی یا برای ارائه در یک اتاق همایش، پروژکتور شما باید نویزی کمتر از 30 دسی بل تولید کند.

به طور کلی هرچه یک پروژکتور بزرگتر باشد، فن ها بی صداتر خواهند بود. بنابراین، پروژکتورهای سینمای خانگی با شاسی بزرگ معمولاً صدای فن به میزان قابل توجهی کمتر از 30 دسی بل است. یک پروژکتور کوچک و قابل حمل معمولاً کمی بلندتر و بین 32 تا 38 دسی بل نویز تولید می کند.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید بهترین گیرنده دیجیتال با معرفی مدل های باکیفیت 

 1. ویژگی ها:

ویدئو پروژکتور شما باید دارای چه مشخصاتی باشد؟ با توجه به نوع فعالیت شما، ویژگی های متفاوتی وجود دارد که می توانند برای شما مفید و قابل استفاده باشند. این ویژگی ها شامل موارد زیر هستند:

 • زوم اپتیکال
 1. زوم 2 برابری برای انعطاف بیشتر در پروژکتورهای سینمای خانگی
 2. این مورد برای مواردی که پروژکتور را نتوان در فاصله مناسب تا ناحیه نمایش نصب کرد مفید است.
 • تغییر لنز
 1. این ویژگی کمک می کند تا تصویر را به صورت افقی و عمودی بدون افت کیفیت حرکت دهید
 2. اگر نمی توان پروژکتور را مستقیماً در مقابل ناحیه نمایش قرار داد، استفاده از این ویژگی مفید است.

ممنون که برای مطالعه وقت گذاشتید. امیدواریم راهنمای خرید اینترنتی امروز در دسته بندی کالای دیجیتال برای شما مفید باشد.

پیشنهادهایی برای شما

محصولات پیشنهادی این مقاله
محدوده قیمت 0 تا 5,000,000 تومان
محدوده قیمت 5,000,001 تا 10,000,000 تومان
محدوده قیمت 10,000,001 تا 40,000,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا