دوربینموبایل

۲۵ مدل مونوپاد سبک و مقاوم با خرید اینترنتی

مونوپاد چیست

مونوپاد یکی از اقلام اساسی برای تمام افرادی است که به عکاسی علاقه مند می باشند. قطعا برای شما نیز اتفاق افتاده است که در جمع دوستان یا خانواده بوده و بخواهید یک عکس دسته جمعی داشته باشید اما سه پایه دوربین را فراموش کرده باشید، در این صورت با یک مونوپاد خواهید توانست عکس های زیبایی را ثبت نمایید. با توجه به مدل های متفاوت مونوپاد، جهت خرید بهتر است تا موارد مطرح شده در راهنمای خرید اینترنتی امروز را در نظر بگیرید که یک انتخاب خوبی داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید رینگ لایت با معرفی مدل های باکیفیت و ارزان 

یک مونوپاد از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

در دستگاه های مختلف این موارد می توانند متفاوت باشند اما باید در نظر داشته باشید که به صورت کلی می توان بخش های زیر را در مونوپادهای مختلف مشاهده نمود:

 • دسته

یک سر دسته در دست قرار می گیرد و سر دیگر به دوربین یا گوشی متصل می شود. عموما یک دسته استاندارد دارای طولی در حدود 110 سانتی متر می باشد.

 • گیره های نگهدارنده

این مورد در بخش بالایی دسته قرار دارد و دور گوشی سفت می شود. عموما گیره ها به کمک فنر یا از طریق پیچ محکم شده و رها می شوند.

 • دکمه شاتر

به کمک این دکمه که اغلب بر روی دسته قرار دارد، شما می توانید اقدام به گرفتن عکس کنید. در برخی مدل ها گرفتن عکس از طریق بلوتوث ممکن خواهد بود.

 • دکمه زوم

عموما این دکمه ها به صورت جفتی می باشند و بر روی دسته قرار دارند که به کمک آنها می توانید روی سوژه زوم نمایید یا تصویر را از حالت زوم خارج کنید.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید بهترین فلاش دوربین با معرفی مدل های باکیفیت و برتر 

نکات مهم و تاثیرگذار در خرید مونوپاد ارزان و باکیفیت

در راهنمای خرید آنلاین مونوپاد همواره توصیه می شود تا موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • مونوپاد شما تا چه میزان وزنی را می تواند تحمل نماید؟

این مورد بسیار مهم می باشد. با توجه به اندازه دوربین و گوشی خود لازم است تا از مونوپاد مناسب بهره ببرید. از سوی دیگر باید به سایز گوشی خود نیز دقت نمایید تا در بین گیره های مونوپاد قرار گیرد.

 • توجه به جنس بدنه مونوپاد مهم است

ساختار مونوپاد شما نیز بسیار مهم است. امروزه انواع آلومینیومی در بازار وجود دارند که از یک سو سبک بوده و از سوی دیگر مقاومت بالایی دارند، البته باید به این مورد نیز دقت نمود که قیمت مونوپادهای مذکور بالاتر می باشند. گزینه هایی که با فیبر کربن نیز ساخته می شوند امروزه طرفداران بسیاری دارند. افرادی که به دنبال عکاسی حرفه ای می باشند، عموما از این موارد استفاده می نمایند.

 • نوع گیره مهم است

گیره دستگاه شما باید به گونه ای باشد که انعطاف و مقاومت لازم را از خود نشان دهد. در این صورت می تواند گوشی های سنگین و گران قیمت را نگه دارد بدون آنکه نگران افتادن و آسیب دیدن آنها باشید.

 • امکانات جانبی

برخی از مونوپاد دارای امکانات جانبی هستند. به طور مثال بعضی از انواع آنها دارای کنترل می باشند. این کنترل کمک می کند تا تنها به دسته وابسته نباشید و بتوانید شاتر را به کمک کنترل آن فشار دهید. موارد دیگه چون اتصال به وای فای، اتصال به بلوتوث و امکان زوم نمودن از طریق دسته مونوپاد می توانند به فرد کمک نمایند تا عکاسی راحت و حرفه ای داشته باشد.

 • اندازه دسته مهم است

طبیعتا شما از این دستگاه استفاده می نمایید تا بتوانید در زوایای مختلف به راحتی عکس گرفته و اقدام به کادر بندی نمایید لذا اگر دسته آن بسیار کوتاه یا بسیار بلند باشد، برای شما مشکل ساز خواهد شد. مونوپاد خوب باید قابلیت تغییر اندازه دسته را داشته باشد تا افراد بر اساس قد خود، کادر و تعداد افراد حاضر در عکس اندازه را تغییر دهند. از سوی دیگر برخی از آنها دارای سه پایه نیز می باشند که به راحتی به صورت ایستاده قرار گرفته و می توان به کمک آنها اقدام به عکاسی کرد.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید هدست کامپیوتر با معرفی مدل های باکیفیت و ارزان 

آشنایی با انواع مدل ها و قیمت مونوپاد حرفه ای

همواره باید در نظر داشته باشید که در بازار مونوپادهای موجود در دو دسته تقسیم بندی می شوند که به قرار زیر هستند:

 • مونوپاد معمولی

این موارد بر روی دسته خود دارای شاتر می باشند که می توانند به کمک آن تصاویر را ثبت کنند. البته باید در نظر داشت که موارد معمولی خود دارای زیر گروه هایی هستند. به طور مثال گروهی از آنها در کنار گیره خود یک سیم دارند که به گوشی موبایل شما متصل می شود و ارتباط را برقرار می نماید. قیمت مونوپادهای مذکور به نسبت کمتر از سایرین است. در برخی موارد حرفه ای تر، مونوپاد به موبایل به صورت بلوتوثی متصل شده و از سوی دیگر دارای یک کنترل از راه دور است. این موارد دارای قیمت بالاتری هستند.

 • مونوپاد حرفه ای

این گزینه ها دارای شاتر بر روی دسته هستند که اغلب نیز از دسته می توان آن را جدا کرد. شما می توانید به کمک دکمه های موجود بر روی دسته به راحتی بر روی سوژه زوم نمایید. این نوع مونوپادها با هر نوع گوشی اعم از اندروید، آیفون و … سازگار می باشند. از آنجا که این موارد بسیار کاربردی هستند، اغلب افراد به دنبال خرید آنها می باشند.

راهنمای نگهداری از انواع مونوپاد

برای اینکه بتوانید از مونوپاد خود به مدت بیشتری استفاده نمایید، لازم است تا همواره نکات زیر را در ذهن داشته باشید:

 • در زمان عکاسی با این وسیله دقت نمایید که ابتدا گیره ها به خوبی باز شده و در جای خود چفت گردیده باشند. در غیر این صورت امکان لیز خوردن گوشی یا دوربین وجود دارد.
 • هیچ وقت اجازه ندهید تا پایه ها گیره ها برای مدت زمان طولانی بی حرکت باقی بمانند زیرا در این صورت امکان زنگ زدن وجود دارد.
 • بهتر است تا دستگاه خود را همیشه داخل کاور قرار داده و پس از هر بار استفاده به خوبی آن را خشک نمایید. در این صورت کمتر در معرض زنگ زدگی قرار خواهد گرفت.
 • از روی زمین کشاندن، وارد نمودن فشار زیاد به گیره ها یا پرت نمودن دستگاه خود، خودداری نمایید در غیر این صورت امکان باز شدن فنرها وجود دارد.

اگر شما نیز به دنبال عکاسی حرفه ای می باشید، حتما به یک مونوپاد خوب نیاز خواهید داشت.

پیشنهادهایی برای شما

محصولات پیشنهادی این مقاله
محدوده قیمت 0 تا 200,000 تومان
محدوده قیمت 200,001 تا 400,000 تومان
محدوده قیمت 400,001 تا 600,000 تومان
محدوده قیمت 600,001 تا 1,000,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا