لوازم جانبی و یدکی خودرو

۲۵ مدل روغن گیربکس باکیفیت و برتر با خرید اینترنتی

دلایل تعویض روغن گیربکس چیست

 • بعد از مدتی ممکن است که روغن موجود در گیربکس‌ های دستی، آلوده شوند. البته در گیربکس‌ های اتوماتیک هم این مورد مشاهده شده است و همین عامل باعث استهلاک زودرس قطعات متحرک داخل گیربکس می‌شود.
 • اگر قطعات گیربکس به موقع روغن‌کاری نشوند، باعث ورود ذرات فلزی به درون آنها شده و همین امر در کاهش طول عمر گیربکس تاثیر خواهد گذاشت.
 • در خودروهای مجهز به جعبه دنده‌های اتوماتیک، روغن بعد از مدتی کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهد و به همین دلیل بهتر است که به موقع آن را تعویض نمود.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید بهترین روغن هیدرولیک با معرفی مدل های باکیفیت و ارزان

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس در خودرو

در دفترچه راهنمای استفاده از خودرو تمامی اطلاعات لازم درباره اینکه چه زمانی باید روغن مخصوص گیربکس را تعویض نمود، ذکر شده است. اگر خودرو در شرایط معمول قرار گرفته شده باشد، بهترین زمان جهت تعویض روغن‌ مخصوص گیربکس اتوماتیک ، چیزی بین 5 تا 10 هزار کیلومتر است. اما در شرایط غیر معمول این عدد می‌تواند تا 3 هزار کیلومتر هم کاهش یابد. در مورد خودروهای اتوماتیک باید بگوییم که هر 6 هزار کیلومتر باید روغن‌ گیربکس آنها تعویض شود. البته در بعضی خودروهای خاص این عدد می‌تواند به 10 هزار کیلومتر هم برسد. اگر هم شما زودتر روغن‌ گیربکس خودروی خود را تعویض کردید ایرادی ندارد، زیرا به هر حال تعویض آن به عملکرد بهتر جعبه دنده کمک خواهد کرد.

نکات مهم و تاثیرگذار در قیمت روغن گیربکس

 1. با توجه به نوع گیربکس خودروی خود، روغن مخصوص را خریداری نمایید.

یکی از مهمترین موضوعاتی که هنگام خرید روغن مخصوص گیربکس باید مد نظر قرار دهید، توجه به نوع دستی یا اتوماتیک خودرو است. شاید بتوان روغن مخصوص گیربکس‌ های اتوماتیک را برای خودروهای مجهز به دنده دستی خریداری نمود اما برعکس آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. زیرا روغن گیربکس‌ های دستی برای استفاده در خودروهای مجهز به دنده اتوماتیک مناسب نیستند. برای خودروهای مجهز به جعبه دنده‌های اتوماتیک، روغن ATF و برای خودروهای مجهز به جعبه دنده‌های دستی، روغن MTF پیشنهاد می‌شود.

 1. حجم روغن گیربکس را با توجه به میزان استفاده خودروی خود در نظر بگیرید.

مهمترین موردی که در مورد خرید روغن مخصوص گیربکس خودرو باید در نظر داشته باشید، توجه به حجم آن است. البته قبل از هر چیز باید میزان استفاده خودروی خود را سنجیده و با توجه به آن، روغن را خریداری نمایید. با در نظر گرفتن هزینه باید گفت تهیه یک محصول 4 لیتری از تهیه 2 گالن 2 لیتری، مقرون به صرفه‌تر است.

 1. سطح کیفیت روغن مخصوص گیربکس را قبل از خرید بررسی نمایید.

API، همان سطح کیفیت روغن گیربکس بوده که با نماد GL مشخص می‌شود. در واقع این نماد، مقداری بین 1 تا 6 داشته و هر چقدر این نماد از عدد یک به سمت اعداد بالاتر برود، نشان‌دهنده سطح کیفیت عالی روغن است. البته جا دارد بگوییم که در بازار تنها مدل‌های GL 4 و GL5  موجود بوده و بقیه شماره‌ها به دلیل کیفیت پایین آنها به فروش نمی‌رسند.

 1. کیفیت روغن تولیدی باید به نحوی باشد که باعث مقاومت قطعات گیربکس در برابر هرگونه فشاری شود.

برای اینکه خودرو به حرکت درآید نیاز است که قطعات داخل گیربکس به همدیگر فشار آورند. اگر روغن مخصوص گیربکس از کیفیت مناسبی برخوردار باشد باعث عملکرد بهتر خودرو و جا افتادن بهتر دنده می‌شود. به همین دلیل بهتر است روغنی خریداری شود که باعث عملکرد بهتر قطعات گیربکس در برابر فشار زیاد به همدیگر شوند.

 1. روغنی که در برابر کف کردن مقاوم باشد را جهت خرید مد نظر قرار دهید.

خرید روغنی که ضد کف باشد از مهمترین نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. البته این مورد درباره خودروهای مجهز به گیربکس‌ های اتوماتیک بسیار ضروری می باشد.

 1. روغن گیربکس باید در برابر فشار وارد شده از قطعات مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

روغن گیربکس باید فشار وارد شده بر روی قطعات را کاهش دهد. البته باید این مورد را نیز در نظر داشته باشید که روغن از خوردگی قطعات جلوگیری نماید. هر اندازه روغن موجود در گیربکس کیفیت بهتری داشته باشد، قطعات گیربکس نیز طول عمر بیشتری خواهند داشت.

 1. روغن مد نظر شما باید قابلیت تحمل دمای بالا را داشته باشد.

گرمای ناشی از موتور و قطعات گیربکس باعث می‌شوند تا دمای روغن افزایش یابد. اگر این روغن نتواند دما را تحمل نماید، پس قطعات گیربکس از بین رفته و سریع فاسد می شود. از همین رو توصیه می شود تا در زمان خرید روغن به نقطه جوش آن توجه نمایید. در نظر داشته باشید که روغن باید دمای موتور را کاهش دهد لذا اگر نتواند دمای بالا را تحمل کند، به موتور فشار وارد می شود.

 1. توجه به قیمت روغن در زمان خرید بسیار مهم است.

از دیگر فاکتورهای مهم در زمان خرید روغن، قیمت آن می باشد. هر اندازه برند انتخابی شما مطمئن تر و شناخته تر باشد، با اطمینان بیشتر می توانید از آن استفاده نمایید. عموما برندهای معتبر دارای قیمت بیشتری می باشند.

جمع بندی خرید آنلاین انواع روغن گیربکس

با توجه به مواردی که در بالا بیان شد، در زمان خرید روغن‌ مخصوص گیربکس لازم است تا ابتدا یک برند خوب را انتخاب نموده و سپس به ویژگی های آن توجه کنید. به طور مثال لازم است تا نقطه جوش روغن بالا باشد و در برابر کف کردن و فشار مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

پیشنهادهایی برای شما

[digi-offers id=22528]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا