ابزار غیر برقیلوازم اداری

راهنمای خرید بهترین ذره بین با معرفی مدل های باکیفیت و ارزان

راهنمای خرید ذره بین

ذره بین یکی از اقلام مهم و کاربردی در شغل هایی همانند جواهر سازی، ساعت سازی و مواردی از این قبیل است که افراد با قطعات کوچک و ریز سروکار دارند. برای اینکه شما بتوانید یک ذره بین مناسب فعالیت خود خریداری نمایید، لازم است تا به نکات مهمی دقت نمایید. از همین رو یک راهنمای خرید ذره بین در ادامه آمده است که می توانید نکات خوبی را از آن استخراج نمایید.

آشنایی با ذره بین

وقتی کسی در مورد ذره بین صحبت می نماید، اغلب افراد به لنزهای بزرگ که شرلوک هلمز از آنها استفاده می نمود، می اندیشند. با این حال، شما یک عدسی بزرگ کننده سبک وزن و قدرتمند می خواهید که دارای اپتیک بی عیب و نقصی بوده و استفاده از آن ساده باشد. استفاده از بهترین ذره بین ها برای مشاغل سخت مانند ارزیابی الماس و سنگ های قیمتی ضروری است.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید بهترین هویه با معرفی مدل های باکیفیت و ارزان 

نحوه استفاده از ذره بین

لنز را در کنار چشمان خود نگه دارید در حالی که جسم را به آن نزدیک می کنید( حدود چند سانتی متر از صورت خود) جوانب مختلف آن را بررسی نمایید. ایده این است که توجه خود را از طریق لنز عدسی بزرگ کننده، همانطور که از طریق عینک نگاه می کنید، متمرکز نمایید. اگر به طور معمول از عینک استفاده می کنید، باید عینک را به چشم داشته باشید. توجه به این نکته الزامی است که یک عدسی بزرگ کننده، آستیگماتیسم را نیز تصحیح نمی کند.

نکات مهم و تاثیرگذار در قیمت ذره بین قوی و باکیفیت

توصیه می شود تا برای خرید یک ذره بین خوب، همواره موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • توجه به سایز و اندازه ذره بین:

همواره یکی از موارد مهم در زمان خرید عدسی بزرگ کننده در نظر گرفتن ابعاد و اندازه آن است. توجه نمایید که هر اندازه ذره بین شما بزرگتر باشد، وزن آن نیز به مراتب بیشتر بوده و می تواند باعث خستگی دست ها حین کار کردن شود.

  • توجه به میزان درشت نمایید:

این مورد تا حد زیادی به نوع فعالیت شما وابسته است. هر اندازه که دقت بیشتری برای کار خود نیاز داشته باشید لازم است تا از ذره بین هایی استفاده نمایید که قابلیت درشت نمایی بیشتری دارند.

  • در نظر گرفتن فاصله:

از دیگر موارد مهم حین خرید ذره بین، توجه به فاصله کاری است. برای هر عدسی بزرگ کننده ای یک فاصله کاری در نظر گرفته می شود که با در نظر گرفتن آن شما می توانید بهترین دید را داشته باشید. از همین رو با توجه به فعالیت مد نظر خود می بایست به دنبال ذره بینی باشید که فاصله کاری مناسبی برای شما داشته باشد. هر اندازه این فاصله کمتر باشد؛ توجه شما بر روی اجسام نیز بیشتر خواهد بود.

  • جنس عدسی ذره بین را در نظر بگیرید:

عدسی هایی که امروزه در بازار قرار دارند می توانند از جنس های مختلف همانند پلاستیک، شیشه یا کریستال باشند. قیمت ذره بین با توجه به جنس عدسی آن می تواند متفاوت باشد. نوع عدسی می تواند دقت متفاوتی نیز به شما در حین کار بدهد.

  • در نظر گرفتن میدان دید:

میدان دید در واقع به فضایی گفته می شود که شما از طریق آن می توانید جسم و بخش های ریز آن را مشاهده نمایید. هر اندازه که میدان دید شما بیشتر باشد، قدرت عدسی بزرگ کننده شما کمتر می شود. در حال حاضر ذره بین هایی که دارای توان 5 می باشند می توانند در میدان دیدی در حدود 1.5 اینچ به خوبی فعالیت نمایند.

  • به عمق میدان ذره بین خود توجه نمایید:

عمق میدان در واقع فاصله بین دو نقطه نزدیک و دوری است که توسط عدسی بزرگ کننده می توان مشاهده نمود. هر اندازه که قدرت عدسی بزرگ کننده شما بیشتر شود، عمق میدان نیز به مراتب کاهش می یابد.

  • توجه به نوع پوشش لنز:

برخی از ذره بین ها برای اینکه عملکرد بهتری داشته باشند، بر روی آنها یک پوشش محافظ قرار گرفته است که میدان دید را بهتر نموده و از به هدر رفتن نور جلوگیری می نماید. این مورد برای افرادی که در محیط های کم نور فعالیت می نمایند بسیار کاربردی است.

  • بزرگنمایی:

ضریب X (بار) ذره بین به میزان بزرگنمایی آن اشاره دارد. یک عدسی بزرگ کننده متوسط ​​اجسام را 2 یا 3 برابر بزرگتر نشان می دهد، به این معنی که 2 یا 3 برابر بزرگنمایی می کند. زمین شناسان اغلب دوست دارند بزرگنمایی 5 برابر تا 10 برابر داشته باشند. با این حال، استفاده از هر چیزی بالاتر از 10X در این زمینه دشوار است، زیرا لنزها بسیار کوچک هستند. لنزهای 5X و 6X محبوب‌ترین انتخاب‌ها برای یک کاربر معمولی هستند، زیرا بزرگنمایی بالاتری را بدون از بین بردن میدان دید (قطر لنز) ارائه می‌دهند. از طرف دیگر، یک ذره بین 10X میدان دید را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، اما به شما نگاه دقیق تری به سنگ های ریز، کریستال ها، مواد معدنی، میکروفسیل ها و غیره می دهد.

با توجه به مواردی که در بالا بیان شد، می توان نتیجه گرفت که قیمت ذره بین قوی تحت تاثیر فاکتورهای مختلف می تواند متفاوت باشد اما باید در نظر داشت که این مورد هم اکنون در بازار از 100 هزار تومان شروع شده و تا چند میلیون تومان نیز ادامه می یابد. از همین رو برای خرید یک عدسی بزرگ کننده خوب لازم است تا با توجه به کاربردی که در ذهن دارید به نکات بالا دقت کنید.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید انواع کاتر با معرفی مدل های باکیفیت و ارزان

جمع بندی

بهترین مدل این محصول برای شما بزرگنمایی قابل توجهی را فراهم می آورد که با چشم شما سازگار است. از سوی دیگر این مدل دارای وزن کمی است و دست ها حین استفاده خسته نمی شوند. همچنین باید در نظر داشت که ذره بین های خوب در فاصله زیاد از چشم نیز کار نموده و امکان مشاهده اجسام کوچک را فراهم می آورند. به این قابلیت، تسکین چشم می گویند و برای افرادی که برای مدت زمان طولانی از این عدسی ها استفاده می نمایند بسیار کاربردی است. به صورت کلی قبل از خرید توصیه می شود تا ابتدا نوع فعالیت خود را مشخص نمایید و سپس بر اساس آن اقدام به انتخاب گزینه کاربردی نمایید تا پاسخگوی نیازهای شما باشد.

امیدواریم مطالعه راهنمای خرید اینترنتی امروز در بخش لوازم تحریر در زمان خرید آنلاین به شما کمک کند.

پیشنهادهایی برای شما

[digi-offers id=22371]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا