صنایع دستی

۲۵ مدل بشقاب میناکاری شیک و زیبا با خرید اینترنتی

راهنمای خرید بشقاب میناکاری

بشقاب میناکاری که امروزه در اغلب خانه ها مشاهده می شود حاصل دسترنج هنرمندان با ذوق ایرانی می باشد. در واقع می توان بیان داشت که هنر میناکاری از جمله هنرهای اصیل ایرانی است که امروزه افراد زیادی آن را می پسندند و ترجیح می دهند از آنها برای دکور خانه های خود استفاده نمایند. باید در نظر داشت که بشقاب میناکاری به دلیل کاربرد زیاد آن، امروزه مورد توجه افراد زیادی است اما در خرید اینترنتی ظروف میناکاری لازم است تا نکات زیادی را در نظر داشته باشید که در ادامه برخی از این موارد بررسی می شوند.

نکات مهم و تاثیرگذار در قیمت بشقاب میناکاری

اگر قصد خرید ظروف میناکاری ارزان را دارید باید در نظر داشته باشید که امروزه در بازار مدل ها و انواع متفاوتی وجود دارند که قیمت های مختلفی نیز ارائه می دهند. از همین رو توصیه می گردد تا در حین خرید به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • ظروف میناکاری شما باید دارای شناسنامه باشند

شاید از نظر شما این مورد عجیب به نظر برسد اما تمام ظروف میناکاری که اصل هستند و توسط اساتید برجسته تهیه شده اند دارای یک شناسنامه می باشند. در واقع با در نظر گرفتن این المان شما می توانید مرغوبیت ظرف مد نظر خود را بسنجید. در این شناسنامه شما می توانید اطلاعات مختلفی را بررسی نمایید. از جمله این اطلاعات می توان به صاحب اثر، ضخامت ظرف، گارانتی و … اشاره نمود.

  • صاف و صیقلی بودن ظرف دارای اهمیت زیادی است

از دیگر موارد مهم دیگری که در زمان خرید بشقاب میناکاری باید در نظر داشته باشید صاف و صیقلی بودن آن است. در واقع ظروف مرغوب هیچگونه برجستگی غیر عادی ندارند و سطح آنان کاملا صاف می باشد. البته باید این مورد را نیز در نظر داشته باشید بشقاب میناکاری مسی دارای یک خصیصه دیگر نیز است. در واقع شما وقتی این ظرف ها را در دست می گیرید، حس سرمای زیادی خواهید نمود و می توانید مرغوبیت مس را احساس نمایید. البته این مورد اغلب توسط افراد حرفه ای بیشتر مورد توجه است. در نظر داشته باشید که رنگ میناکاری شما باید کاملا زنده و شفاف باشد. در برخی موارد مشاهده شده است که چون این موارد بیش از اندازه داخل کوره مانده اند، لعاب آنها سوخته و تیره می باشد.

  • توجه به رنگ و نقش دارای اهمیت بسیاری است

باید در نظر داشته باشید که قیمت بشقاب میناکاری به فاکتورهای متفاوتی وابسته می باشد. یکی از مهمترین فاکتورها همان نقش و رنگ موجود در بر روی ظروف می باشد. در میناکاری عموما از طرح های اسلیمی استفاده می شود. البته می توان در برخی موارد مرغ، گل و مواردی از این قبیل را نیز مشاهده نمود. امروزه در برخی موارد غیراصل گزینه های دیگری نیز وجود دارد. این موارد اگرچه زیبایی خاصی دارند اما چون از نقش های اصلی استفاده نمی نمایند از همین رو قیمت آنها به مراتب کمتر می باشد. افراد حرفه ای در میناکاری های خود از نقش ها و رنگ های زیادی استفاده می نمایند از همین رو هر اندازه که نقوش بر روی بشقاب های شما بیشتر باشد، قیمت آنها نیز به مراتب بیشتر خواهد بود.

  • نوع فلزی که به عنوان زیرساخت استفاده می شود

امروزه بشقاب میناکاری می تواند از جنس سفال یا مس باشد. با توجه به نوع فلز زیرساز آن، قیمت تمام شده نیز متفاوت است. قیمت بشقاب میناکاری سفالی به مراتب از قیمت بشقاب میناکاری مسی کمتر می باشد. البته باید در نظر داشته باشید که فلز زیرساز می تواند از جنس طلا، نقره و … نیز باشد. هر اندازه ناخالصی  این فلزها کمتر باشد، سطح صاف تری دارند و قیمت آنها نیز به مراتب بیشتر است. گاها برخی از ظروف میناکاری چون دارای ناخالصی می باشند به محض اینکه در برابر حرارت قرار گیرند باد می کنند.

  • ظروف شما باید فاقد ترک خوردگی باشند

در هنگام خرید بشقاب میناکاری دقت نمایید که بشقاب شما فاقد هرگونه ترک و شکستگی باشد زیرا در این صورت از مرغوبیت و کیفیت آن کم می گردد. البته سالم بودن ظرف موجب می شود تا عمر و ماندگاری آن نیز به مراتب بیشتر باشد.

تشخیص میناکاری اصل از غیر اصل

  • به صورت کلی در زمان خرید این اثر هنری حتما دقت نمایید تا بشقاب شما دارای نام و اثر هنرمند باشد.
  • در حین خرید دقت نمایید تا از رنگ های خوب و درخشان استفاده شود و ظرف شما نیز صیقلی و صاف باشد. هر اندازه ظروف شما صاف تر باشند، کیفیت آنها نیز به مراتب بهتر است.
  • دقت داشته باشید که لعاب ظروف شما باید کاملا یک دست باشند و بر روی آن برجستگی وجود نداشته باشد. در برخی موارد مشاهده شده است که لعاب بسیار تیره رنگ است. این موارد دارای کیفیت پایینی هستند و امکان دارد تا حین استفاده ترک بخورند.
  • رنگ هایی که در میناکاری استفاده می شوند باید کاملا یک دست باشند و ضمن هماهنگی با هم دارای کیفیت بالایی باشند. از همین رو می بایست دقت نمایید که بر روی آنها هیچ سوراخ و پوسته پوسته شدنی مشاهده نشود.
  • نقش هایی که در میناکاری استفاده می شود باید یکدست باشند به عبارت دیگر بتوان آنها را از یکدیگر تشخیص داد و مرز بین آنها مشخص باشد. به عبارت دیگر باید دقت نمایید که دورگیری نقش ها به درستی انجام شده باشد.

جمع بندی خرید اینترنتی ظروف میناکاری

بشقاب میناکاری دارای زیبایی خارق العاده ای می باشد. این بشقاب ها چون عموما دارای مقاومت بالایی هستند در عموم خانه ها مشاهده می شوند. باید در نظر داشته که نگهداری از آنها دارای اهمیت بسیاری است. از همین رو نمی بایست آنان را در برابر رطوبت، چربی و گرمای بیش از اندازه قرار دهید. نوع قلم زنی و فلز زیرساز بشقاب های مذکور می توانند بر روی قیمت تمام شده نهایی تاثیر بگذارند. در نظر داشته باشید که اگر بشقاب شما از جنس فلز است، بسیار مهم می باشد که وزن آن به نسبت سایر موارد بیشتر باشد. در این صورت کیفیت آن بیشتر خواهد بود.

امروزه هنر میناکاری بین مردم دارای طرفداران بسیاری است. با در نظر گرفتن راهنمای خرید اینترنتی امروز می توانید مطمئن باشید که می توانید گزینه های خوبی را برای خود خریداری نمایید.

پیشنهادهایی برای شما

محصولات پیشنهادی این مقاله
محدوده قیمت 0 تا 400,000 تومان
محدوده قیمت 400,001 تا 800,000 تومان
محدوده قیمت 800,001 تا 1,500,000 تومان
محدوده قیمت 1,500,001 تا 3,000,000 تومان
محدوده قیمت 3,000,001 تا 6,000,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا