ابزار غیر برقی

۱۹ مدل میکروسکوپ دقیق و پرفروش + خرید اینترنتی

میکروسکوپ ها برای کاربردهای مختلف پیکربندی شده اند. مهم است که با توجه به نوع فعالیت خود یک گزینه مناسب را خرید نمایید. برای خرید مورد خوب سه گزینه اساسی وجود دارد که باید بدانید:

 • اول اینکه یک میکروسکوپ نوری دو منبع بزرگنمایی دارد. منبع اصلی از طریق عدسی شیئی است. منبع ثانویه از طریق عدسی چشمی است.  بزرگنمایی کلی با ضرب قدرت (بزرگنمایی) عدسی شیئی در عدسی چشمی به دست می آید.
 • دوم و شاید مهمتر از همه، در دام سطوح بالای بزرگنمایی نیفتید. اکثریت قریب به اتفاق میکروسکوپ های نوری جهان به بزرگنمایی کمتر از 60 برابر نیاز دارند.
 • سوم، باید بدانید که آیا به یک گزینه ترکیبی یا استریو نیاز دارید.

آشنایی با انواع میکروسکوپ ترکیبی یا استریو؟

میکروسکوپ ها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: ترکیبی یا استریو که به ترتیب به عنوان پرتوان یا کم توان شناخته می شوند.

 • میکروسکوپ مرکب Omano OM36B

اگر در حال مشاهده نمونه های “کوچک” مانند نمونه های خون، باکتری ها، تفاله حوضچه ها، موجودات آبی و غیره هستید، به یک مورد مرکب نیاز خواهید داشت.

به همین دلیل، انواع مرکب به عنوان میکروسکوپ با قدرت بالا نیز شناخته می شوند. به طور معمول، این موارد دارای 3-5 عدسی شیئی هستند. با فرض 10 برابر چشمی و 100 برابر شیئی، کل بزرگنمایی آنها 1000 برابر خواهد بود.

موارد مرکب نیز دارای سیستم های یکپارچه هستند به این معنا که بدنه و پایه دستگاه یک واحد یکپارچه را تشکیل می دهند.

به عنوان راهنمای خرید اینترنتی میکروسکوپ مرکب، باید تصمیم بگیرید که کدام یک از گزینه های تک چشمی، دوچشمی یا سه چشمی را می خواهید.

در این تصمیم چهار متغیر اساسی وجود دارد:

 1. بزرگنمایی: میکروسکوپ های تک چشمی تا 1000 برابر بزرگنمایی دارند. برای سطوح بزرگنمایی بالاتر، یک گزینه دوچشمی مورد نیاز است.
 2. راحتی: اکثر مردم گزینه های دوچشمی را ارگونومیک تر و راحت تر از تک چشمی می دانند. از سوی دیگر، کودکان خردسال، استفاده از تک چشمی را آسان تر می دانند.
 3. قیمت: در حالی که قیمت میکروسکوپ تک چشمی ارزان تر است  اما باید در نظر داشت که از لحاظ قیمت این موارد با هم همپوشانی دارند.
 4. کاربرد: اکثر میکروسکوپ های تک چشمی دارای مرحله مکانیکی نیستند که برای کاربردهای پیچیده تر مفید می باشند.
 • میکروسکوپ استریو آمانو

برای مشاهده نمونه های مهم مانند حشرات، برگ ها، سنگ ها، موارد قیمتی و غیره به یک میکروسکوپ استریو نیاز دارید. به طور معمول، چنین نمونه هایی به توان کمتری نیاز دارند.

از این رو آنها را به عنوان گزینه های کم توان نیز می شناسند. طبق تعریف، یک گزینه استریو حداقل دو چشم (دوچشمی) دارد و تصویری سه بعدی از نمونه ارائه می‌کند.

انواع استریو می‌توانند از نوع یکپارچه یا مدولار باشند به این معنا که بدنه‌های مختلف موارد استریو را می‌توان با پایه‌های مختلف مونتاژ کرد.

نکات مهم هنگام خرید میکروسکوپ

 • کیفیت

اکنون که در مورد انواع مختلف یاد گرفتید و دانستید که کدام گزینه مناسب شما است، باید با فاکتورهای مهم خرید آشنا شوید.

 • کیفیت ساخت

اکثر مردم بر این باورند که قیمت بالاتر برابر با کیفیت بالاتر است. این تا حدی درست است، چندین برند معروف میکروسکوپ آلمانی و ژاپنی وجود دارند که در این دسته قرار می گیرند.

 • کیفیت نوری

کیفیت اپتیکال تا حد زیادی توسط کیفیت لنزهای شیئی و ثانویه با کیفیت تعیین می شود.

یک مورد لنز شیئی خوب و با کیفیت، لنز آکروماتیک است. عدسی آکروماتیک عدسی است که این واقعیت را تصحیح می کند که رنگ های مختلف از طریق یک عدسی منحنی شیشه ای در زوایای مختلف شکست می خورند.

با توجه به چشمی ها، به عنوان یک قاعده کلی، هر چه عدسی چشمی بازتر باشد، دید راحت تر است. چشمی های Widefield (WF) یا Super Wide Field (SWF) گزینه های بهتر می باشند.

اما توجه داشته باشید که عرض لنز به خودی خود نسبت به اندازه قدرت بزرگنمایی کاهش می یابد. به عبارت دیگر چشمی های با قدرت بالاتر دارای پورت های چشمی کوچک تری هستند.

 • روشنایی

چهار نوع اصلی روشنایی وجود دارد: تنگستن، فلورسنت، هالوژن و LED.

 • هالوژن

به طور خلاصه، یک میکروسکوپ پایه دار با کیفیت بالا باید دارای نور هالوژن به عنوان استاندارد باشد. هالوژن یک نور قوی و سفید تولید می کند و معمولاً دارای یک رئوستات متغیر است تا شدت نور را بتوان تنظیم کرد.

 • LED – میکروسکوپ های قابل حمل

چراغ های حلقه LED به طور فزاینده ای رایج هستند. هنگامی که با باتری های قابل شارژ استفاده می شودن، میکروسکوپ کاملا قابل حمل می شود و می تواند در میدان های بزرگ یا در کنفرانس ها و نمایشگاه های تجاری با پریزهای الکتریکی محدود یا جایی که سیم کشی مشکل است استفاده شود.

 • چراغ فلورسنت

نور فلورسنت معمولاً در میکروسکوپ های تخصصی، اپی فلورسنت برای تحقیقات بیولوژیکی و کاربردهای مشابه استفاده می شود.

با این حال، نورهای حلقه ای فلورسنت معمولاً به عنوان منابع نور اضافی در گزینه های استریو در مواقعی که نور بیشتری مورد نیاز است استفاده می شوند. این چراغ های حلقه ای را نباید با گزینه های فلورسنت اشتباه گرفت.

 • تنگستن

روشنایی اولیه برای میکروسکوپ های سطح ابتدایی. امروزه کمتر این موارد را مشاهده می نماییم.

 • دیافراگم زنبق و کندانسور

هنگام خرید یک میکروسکوپ مرکب، همیشه اطمینان حاصل کنید که گزینه انتخابی دارای دیافراگم عنبیه و کندانسور با کیفیت خوب است.

در حالت ایده آل، یک خازن Abbe که تنظیمات بیشتری را امکان پذیر می کند می تواند انتخاب خوبی باشد. هر دو مورد در زیر دستگاه یافت می شوند و در تنظیم نور پایه استفاده می گردند. اکثر گزینه های ترکیبی آمانو شامل دیافراگم‌های عنبیه و خازن‌های Abbe هستند.

 • مرحله مکانیکی

داشتن یک مرحله مکانیکی نیز برای میکروسکوپ های ترکیبی مفید است، به ویژه در هنگام مشاهده نمونه ها با بزرگنمایی بالا. همه گزینه های ترکیبی آمانو سایز کامل شامل یک مرحله مکانیکی هستند، که به کمک آنها می توانید تنظیمات را به صورت دستی انجام دهید.

در این مقاله تلاش شد تا نکات مهم برای خرید یک مورد عالی شرح داده شود. لذا اگر شما نیز مایل هستید تا گزینه خوب و کارآمد تهیه نمایید، توصیه می شود تا این موارد را در نظر بگیرید و به آنها توجه داشته باشید.

مشاهده نسخه pdf مقاله: ۱۹ مدل میکروسکوپ دقیق و پرفروش + خرید اینترنتی

پیشنهادهایی برای شما

محصولات پیشنهادی این مقاله
محدوده قیمت 0 تا 1,000,000 تومان
محدوده قیمت 1,000,001 تا 3,000,000 تومان
محدوده قیمت 3,000,001 تا 5,000,000 تومان
محدوده قیمت 5,000,001 تا 8,000,000 تومان
محدوده قیمت 8,000,001 تا 10,000,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا