لوازم آشپزخانه

راهنمای خرید فیلتر تصفیه هوا و معرفی باکیفیت‌ترین مدل‌ها

با توجه به اهمیت اکسیژن و هوا در زندگی انسان، تنفس هوای سالم می‌تواند در افزایش سلامتی و طول عمر موثر باشد. در گذشته آلودگی هوا مختص به چند شهر محدود بود، اما در حال حاضر این مشکل در اکثر شهرها و مناطق ایران قابل رویت است. از جمله دلایل افزایش آلودگی می‌توان به افزایش جمعیت و استفاده بیش­تر از وسایل حمل و نقل اشاره کرد. این آلودگی در قسمت‌های جنوبی کشور ما همراه با گرد و غبار و مشکلات مختص به خود است.

برای رفع آلودگی هوا به­طور کامل باید سیاست‌های بزرگ و طولانی مدت را پیش گرفت. با توجه به اینکه رسیدن به این هدف در زمان کوتاه نشدنی است، باید راه­حل دیگری را جایگزین کرد. استفاده از فیلتر تصفیه هوا بهترین راه­حل برای شرایط کنونی و آلودگی هوا است. در ادامه این مطلب به شما کمک می‌کنیم تا با راهنمایی دقیق بتوانید فیلتر تصفیه هوای مناسب خود را خریداری کنید.

فیلتر و سیستم‌ تصفیه هوا چیست؟

پیش از آن­که برای خرید هر چیزی اقدام کنید باید با کاربرد و نحوه فعالیت آن آشنا شوید. سیستم تصفیه هوا، دستگاهی است که توانایی از بین بردن آلودگی هوا را تا حد زیادی دارد. عملکرد آن مانند دستگاه تصفیه آب است که با داشتن برخی فیلترها آلاینده‌ها را جذب خود می‌کند. این محصول نیز آلودگی‌های فیزیکی و شیمیایی را جذب کرده و هوای سالمی را برای محیط مورد نظر ایجاد می‌کند. منظور از آلاینده‌های فیزیکی ذرات معلق و گرد و غبارها هستند؛ آلاینده‌های شیمیایی نیز شامل گازهای سمی، ویروس‌ها، باکتری‌ها و… می‌شوند. فیلتر تصفیه هوا در انواع مدل‌های مختلفی تولید می‌شود که با توجه به نیاز و محیط مدنظر می‌توانید دستگاه مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

نحوه عملکرد سیستم‌های تصفیه هوا

این سیستم‌ها فیلترهایی دارند که هر کدام آلودگی‌های خاصی را جذب می‌کنند. یکی از مهم‌ترین فیلترهای استفاده شده در سیستم تصفیه هوا، فیلتر کربن است، که وظیفه از بین بردن آلاینده‌های شیمیایی و سموم را بر عهده دارد. فیلتر هپا نیز در این دستگاه تصفیه هوا وجود دارد که برای فیلتر و از بین بردن ذرات معلق ریز استفاده می‌شود. در برخی از این دستگاه‌ها از اشعه‌های ماورا بنفش استفاده می‌شود تا آلاینده‌ها را از بین ببرند؛ در برخی نیز با یونیزه کردن هوای موجب پاکسازی آن می‌شوند‌.

نحوه عملکرد فیلترهایی که با تکنولوژی یونیزه کردن پیش می‌روند به این گونه است که یون‌های منفی تولید شده و با ذرات معلق و آلاینده‌ها واکنش نشان می‌دهند، سپس موجب جدا شدن آن‌ها از هوا می‌شوند. در برخی مدل‌ها نیز از تکنولوژی اوزون استفاده می‌شود که با تولید گاز اوزون هوای محیط را ضدعفونی می‌کند. هر کدام از مدل‌های مختلف فیلتر تصفیه هوا معایب و مزایای خود را دارند؛ بنابراین قبل از خرید بهتر است نیازهای خود را به خوبی شناسایی کنید.

فیلتر تصفیه هوا

تکنولوژی‌های فیلتر هوا

 به­طور کلی دو نوع دستگاه تصفیه هوا وجود دارد که شامل تصفیه فعال (Active) و غیر‌فعال (Passive) می‌شود. فیلتر تصفیه هوا فعال از تکنولوژی یونیزه کردن برای پاکسازی هوا استفاده می‌کند. همان­طور که پیش‌تر اشاره کردیم در این شیوه یون‌های منفی توسط دستگاه تصفیه تولید می‌شود و در هوای آزاد به حرکت در می‌آیند. سپس به آلاینده‌های موجود در هوا می‌چسبند و موجب می‌شوند تا آن‌ها تاثیر خود را از دست بدهند.

در این روش ممکن است گاز اوزون نیز منتشر شود. دستگاه تصفیه هوای غیر فعال نیز به صورت موثرتری این آلودگی‌ها را از بین می‌برد. این دستگاه‌ها با استفاده از فیلترهایی که در درون خود دارند، گرد و غبارها و ذرات آلوده را جذب کرده و هوای پاک را از طریق دستگاه به محیط منتقل می‌کنند.

انواع فیلتر به کار رفته در دستگاه‌های تصفیه

 در ساخت دستگاه‌های تصفیه هوا از فیلترهای مختلفی استفاده می‌شود که در ادامه به معرفی آن‌ها و مزایایی که دارند اشاره می‌کنیم.

فیلتر هپا ( HEPA)

واژه HEPA برگرفته از  High Efficiency Particulate Air  است و از بهترین فیلترهای تصفیه هوا محسوب می‌شود. این دستگاه معمولاً در محیط‌های آزمایشگاهی، اتاق‌های عمل جراحی،‌ بیمارستان‌های پیشرفته و… استفاده می‌شود. فیلتر هپا این قابلیت را دارد تا آلودگی‌هایی با ۲.۵ pm را که از فیلتر اولیه رد شده‌اند، از بین ببرد. همچنین قابلیت فیلتر­کردن ذرات معلق تا ۰.۳ میکرون را دارد و از استانداردهای صنعتی برخوردار است. این فیلتر تصفیه هوا قابلیت حذف گردو‌غبار، گرده، آلرژن‌ها، باکتری‌ها و ذرات ریز کپک را دارد.  همچنین به کمک این فیلتر ذرات جامد جذب شده مجدداً در هوا آزاد نمی‌شوند.

فیلتر تصفیه هوا

فیلتر کربن فعال (Active)

فیلتر کربن فعال برای حذف ترکیبات عالی فرار مورد استفاده قرار می‌گیرد، که شامل مواد گازی و بوها نیز می‌شود. این فیلترها منافذ کوچک جذبی دارند که نسبت به آلودگی‌های جذب شده واکنش شیمیایی نشان می‌دهند. این واکنش شیمیایی موجب به دام افتادن آلاینده‌ها می‌شود.‌ فیلتر کربن فعال قابلیت تمیز کردن دود، ‌مواد شیمیایی، گازها و بو را دارد. این فیلتر معمولاً با ترکیب دیگر فیلترها استفاده می‌شود و به تنهایی برای تمیز کردن هوا موثر نیست.

فیلتر یون منفی

یون منفی نیز همان­طور که اشاره شد جریانی از یون‌های منفی را تولید می‌کند که موجب جذب آلودگی‌ها و ذرات آلرژن مثبت در هوا می‌شوند؛ سپس ذرات سنگین می‌شوند و سقوط می‌کنند. در حالت کلی سطوح یک اتاق بار مثبت دارند و منطقه اطراف دستگاه تصفیه هوای یونی نقاط تاریکی در نزدیکی دیوارها و کف‌ها دارد. با توجه به این موضوع برخی از یونیزرها هستند که رسوبات الکترواستاتیکی خاصی دارند و توانایی به دام انداختن ذرات آلوده را روی صفحه فلزی دارند.

فیلتر UV

همان­طور که از اسم این فیلتر تصفیه هوا مشخص است به کمک نور UV که دارای تابش الکترومغناطیسی است می‌تواند باکتری‌ها، میکروارگانیزها‌ و ویروس‌ها را به کمک شکستن پیوندهای مولکولی در DNA آن‌ها حذف کند. این دستگاه تصفیه کننده هوا معمولا در محیط‌های استریلی همچون آشپزخانه‌ها، بیمارستان‌ها، لباس‌های کاری روزانه و آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه تصفیه هوا برای مناطق مسکونی نیز قابل استفاده است و توانایی کنترل قارچ‌ها و کپک‌ها را دارد.

فیلتر تصفیه هوا

جمع‌بندی

در نهایت دریافتیم که فیلتر تصفیه هوا به کمک تکنولوژی‌های مختلفی همچون تصفیه فعال و غیر فعال توانایی از بین بردن آلودگی موجود در هوا را دارد. فیلترهای مختلفی در دستگاه‌های تصفیه هوا به کار می‌رود که از جمله آن‌ها می‌توان به فیلتر هپا، فیلتر کربن فعال، فیلتر یون منفی و فیلتر UV اشاره کرد. فیلترها کاربرد خاصی دارند؛ بنابراین بهتر است نیاز خود را از خرید دستگاه تصفیه هوا به خوبی شناسایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا