دوربین

۲۵ مدل سافت باکس ارزان، باکیفیت و پرفروش + خرید اینترنتی

سافت باکس ها از جمله تجهیزات مهم و کاربردی برای عکاسی می باشند که به کمک آنها می توان یک تعادل نوری در محیط ایجاد نمود.

همانگونه که از نام این موارد می توان متوجه شد، آنها نور را نرم می نمایند به این معنا که شدت نور را کم کرده و آن را متعادل می سازند.

در این مقاله قصد داریم تا یک راهنمای خرید آنلاین سافت باکس را در اختیارتان قرار دهیم تا به کمک آن بهترین سافت باکس مد نظر خود را خرید نمایید.

نکات مهم هنگام خرید سافت باکس

برای خرید سافت باکس ها با انواع مختلفی در بازار روبرو می شوید که هر کدام از آنها دارای ویژگی های خاص خود هستند اما برای اینکه یک نمونه کاربردی را خریداری نمایید لازم است تا فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید:

 • انواع مختلف سافت باکس را بشناسید

برای خرید قطعا با انواع مختلف سافت باکس در بازار روبرو می شوید. برای اینکه گزینه مناسبی را خریداری نمایید لازم است تا کاربرد هر یک از آنها را بدانید. از همین رو برخی از موارد پرکاربرد در زیر توضیح داده شده اند:

 • سافت باکس های مربعی یا مستطیلی

این مورد برای عکاسی کلاسیک بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و به راحتی نور طبیعی را بازسازی می نمایند. از آنها بیشتر برای نرم نمودن نور هنگام عکاسی پرتره استفاده می شود.

 • انواع نواری

نوع دیگری از سافت باکس ها در بازار وجود دارد که به سافت های نواری معروف می باشند. همانگونه که از نام آنها می توان متوجه شد، آنها یک نوری نواری تولید می نمایند. عموما برای نورپردازی در لبه سوژه از آنها بهره گرفته می شود.

در واقع اگر شما می خواهید تا سوژه شما از پس زمینه جدا شود باید از این گزینه استفاده نمایید.

 • انواع اکتا باکس

سافت های اکتاباکس یا 8 ضلعی برای ایجاد نوری همچون نور خورشید بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. نور ایجاد شده از آنها بسیار دلچسب است و می توان برای انواع عکاسی همانند پرتره، عکاسی در جشن عروسی، طبیعت و … استفاده نمود.

 • اندازه

مورد دومی که در خرید سافت باکس باید در نظر داشته باشید اندازه آن است. باید در نظر داشته باشید که بزرگ یا کوچک بودن سافت باکس به نوع نوری که نیاز دارید و فاصله سوژه از منبع نور وابسته است.

به این معنی که اگر سافت باکس کوچکتر باشد و فاصله آن از منبع نور کمتر باشد، نور خشن تری نیز ایجاد می شود.

اما در مقابل هر اندازه سافت باکس شما بزرگتر باشد و از سوژه فاصله بیشتری داشته باشد به همان اندازه نور ملایم تری تولید می شود. اگر محیط عکاسی شما بزرگ است توصیه می شود تا از سایز های بزرگتر نیز استفاده نمایید.

امروزه از سافت باکس های 90 سانتی متری بیشتر استفاده می شود. با این اندازه شما می توانید به صورت همزمان دو سوژه را پشتیبانی نمایید.

 • پارچه سافت باکس

پارچه هایی که بر روی سافت باکس ها قرار می گیرند و نور را پخش می نمایند دارای انواع متفاوتی هستند. عموما توصیه می شود تا گزینه هایی را انتخاب نمایید که به صورت لانه زنبوری می باشند و نور را به خوبی از خود گذر می دهند.

این موارد را به راحتی می توانید برای هر نوع سافت باکسی و در هر محیطی استفاده نمایید زیرا نور پخش شده از آنها بسیار نرم و ملایم می باشد.

 • به اجزای سافت باکس دقت نمایید

به صورت کلی باید در نظر داشته باشید که سافت های موجود در بازار از 4 بخش اصلی تشکیل شده اند. در زیر ویژگی های هر کدام از آنها تشریح شده است:

 1. آداپتور: این مورد انرژی مورد نیاز سافت باکس را تامین می نماید و اغلب بر روی آن بین 3 تا 5 سرپیچ قرار دارد. لامپ های سافت باکس شما به این بخش متصل می شوند و نور مورد نیاز را تولید می نمایند.
 2. روکش: بر روی تمام سافت باکس ها یک روکش کلفت وجود دارد که از بیرون به رنگ مشکی می باشد اما از درون به رنگ آلومینیوم است که نور را به خوبی بازتاب می دهد. باید در نظر داشت که هر اندازه آلومینیوم آن روشن تر باشد، بازتاب آن نیز بیشتر می باشد.
 3. میله های نگهدارنده: برای اینکه سافت باکس شما دارای استحکام بیشتری باشد، لازم است تا از میله های نگهدارنده قوی استفاده شود، طبیعتا هر اندازه تعداد این میله ها بیشتر باشد، مقاومت سافت باکس شما بیشتر است.
 4. دیفیوزر: می توان بیان داشت که بیشترین فعالیت یک سافت باکس توسط این بخش انجام می شود زیرا قادر است تا نور را طی 1 الی 2 مرحله نرم تر نماید.

البته به جز موارد بالا در گزینه های دیگری نیز وجود دارد اما گزینه هایی که بیان شدند، جزء مهمترین مواردی هستند که توجه به آنها الزامی می باشد.

نگهداری از سافت باکس

طبیعتا برای اینکه برای مدت زمان بیشتری بتوانید از این وسیله کاربردی استفاده نمایید، لازم است تا فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرید که در زیر برخی از مهمترین موارد زیر لیست شده اند که می توانید مطالعه نمایید:

 • هر زمان لایه بیرونی سافت باکس شما دچار خراش یا پارگی شد، حتما آن را سریع تعمیر نمایید. عموما برای پخش یکنواخت توصیه می گردد تا حتما روکش را به صورت یکپارچه تعمیر نمایید.
 • در نظر داشته باشید که هیچ وقت در برابر آفتاب های بیش از حد یا باران های شدید از این تجهیزات عکاسی استفاده ننمایید زیرا به آداپتور و روکش های آن آسیب وارد می شود که تعمیر آنها نیز هزینه بر می باشد.

با توجه به مواردی که در بالا بیان شد، می توان متوجه شد که قیمت سافت باکس ها به عوامل متفاوتی وابسته می باشد. اندازه، نوع برند، جنس روکش و … می توانند قیمت ها را بسیار متغیر نمایند.

اما به صورت کلی باید در نظر داشت که یک سافت باکس متوسط حداقل با قیمت 1 میلیون تومان در بازار مشاهده می شود از همین رو توصیه می گردد تا حتما قبل از خرید نیازسنجی نمایید و گزینه ای را انتخاب کنید که دقیقا متناسب با کاربرد مد نظر شما است.

مشاهده نسخه pdf مقاله: ۲۵ مدل سافت باکس باکیفیت و ارزان + خرید اینترنتی

پیشنهادهایی برای شما

محصولات پیشنهادی این مقاله
محدوده قیمت 0 تا 2,000,000 تومان
محدوده قیمت 2,000,001 تا 10,000,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا