لوازم ورزشی

۲۴ مدل زیرانداز ورزشی مقاوم و راحت + خرید اینترنتی

راهنمای خرید زیرانداز ورزشی

زیرانداز ورزشی که به آن مت نیز گفته می شود در انواع رنگ ها امروزه در بازار یافت می شود. با توجه به اینکه این زیراندازها برای ورزش هایی چون یوگا، ایروبیک و مواردی از این قبیل که لازم است فرد بر روی زمین بنشیند یا دراز بکشد، واجب هستند.

لذا در این مقاله قصد داریم تا یک راهنمای خرید اینترنتی کامل را در اختیار شما قرار دهیم که به کمک آن بتوانید بهترین زیرانداز ورزشی را برای خود تهیه نمایید.

آشنایی با انواع زیرانداز ورزشی

اگر قصد خرید زیرانداز ورزشی را دارید باید بدانید که امروزه انواع متفاوتی از آنان در جنس ها و قیمت های مختلف داخل بازار وجود دارند از همین رو لازم است تا شما با هر کدام از آنها و ویژگی های آنان آشنا شوید:

 • زیراندازهایی که از نخ طبیعی تهیه شده اند

عموما برای ساخت این زیراندازها از کتان استفاده می نمایند و آنها را به کمک چسب های طبیعی به یکدیگر متصل می نمایند.

از آنجا که مواد شیمیایی در ساختار آنها وجود ندارد لذا برای بدن حساسیتی ایجاد نمی نمایند. این موارد دارای قابلیت شستشو بوده و دوام بالایی دارند اما باید در نظر داشت که قیمت و وزن آنها بالا است.

 • زیرانداز هایی که از لاستیک طبیعی تولید شده اند

این موارد نیز از متریال موجود در طبیعت تهیه شده اند و ساختار آنها کاملا سازگار با محیط زیست می باشد.

عموما در ساختار آنها از صمغ درختان بهره گرفته شده است. از جمله ویژگی های مثبت آنان می توان به قابلیت بازیافت و دوام زیاد اشاره نمود اما این موارد نیز دارای قیمت بالایی می باشند.

 • زیراندازهایی که از فوم nbr تهیه شده اند

این نوع زیرانداز ورزشی در برابر آب، نمک، روغن و مواردی از این قبیل بسیار مقاوم است لذا برای ورزش های که میزان تعریق بدن در آنها زیاد است، می تواند گزینه کاربردی محسوب شود.

 • زیراندازهایی برای سلامت بدن

برخی از برند ها آنها را به گونه ای تولید نموده اند که اشعه ماورای بنفش را از خود دور می نمایند لذا سلامت بدن را تضمین می نمایند.

قیمت این زیراندازها به نسبت سایرین مناسب تر می باشد، وزن آنها کم است و چسبندگی خوبی نیز دارد اما باید دقت نمود که در برخی از مدل ها مشاهده شده است تا پس از استفاده پوسته پوسته می شود.

 • زیراندازهایی که از فوم per تهیه شده اند

این فوم بر پایه فوم های pvc می باشد و در ساختار آن ترکیبات شیمیایی زیادی وجود دارد. البته میزان سمی بودن آن بسیار کم است و دوام خوبی نیز دارد.

البته باید بیان نمود که آنها دارای قیمت بالایی هستند اما قدرت چسبندگی آنها خوب است. از این موارد اغلب برای ورزش هایی چون یوگا استفاده می شود.

در نظر داشته باشید که امروزه مت های پنبه ای نیز در بازار وجود دارند که فوق العاده نرم و سبک می باشند اما پس از مدتی ساییده می شوند و ظاهر خشنی به خود می گیرند.

به صورت کلی توصیه می شود اگر که در ابتدای دوره های آموزشی هستید، از زیراندازهایی استفاده نمایید که قطر آنها بیشتر است اما به مرور زمان و برای ورزش های حرفه ای نمونه های نرم و کم قطر را انتخاب نمایید.

نکات مهم و تاثیرگذار در خرید و قیمت زیرانداز ورزشی

اگر مایل هستید تا یک زیرانداز مناسب را برای خود تهیه نمایید، توصیه می شود تا حتما فاکتورهای زیر را در نظر داشته باشید:

 • زیرانداز انتخابی شما نباید بر روی زمین سر بخورد

در نظر داشته باشید که برخی از ورزش ها نیاز به تحرک بالایی دارند از همین رو زیرانداز مد نظر شما نباید به هیچ وجه بر روی زمین سر بخورد.

به عبارت دیگر مهم است که هنگام نشستن یا بلند شدن و حرکت نمودن بر روی آن به هیچ وجه زیرانداز شما بر روی زمین سر نخورد.

اگر زیرانداز ورزشی شما فاقد این ویژگی باشد، نمی تواند گزینه مناسبی محسوب گردد.

 • قطر زیرانداز ورزشی دارای اهمیت است

در زمان خرید این زیراندازها باید دقت نمایید که آنها به اندازه کافی نرم باشند و قطر آنها نیز استاندارد باشد. اگر این دو مورد در زیرانداز شما استاندارد لازم را نداشته باشند، موجب می شود تا آسیب های جدی به بدن شما وارد شود.

در نظر داشته باشید که قطر زیاد زیرانداز به معنی خوب بودن آن نیست بلکه این مورد با توجه به نوع ورزشی که انجام می دهید می بایست استاندارد باشد.

 • زیرانداز ورزشی شما باید بهداشتی باشد

یکی از مواردی که در خرید زیرانداز باید در نظر داشته باشید، بهداشتی بودن آن می باشد. برخی موارد از پلاستیک تهیه می شوند که گاها سموم زیادی را هنگام ورزش تولید می نمایند، این موارد گزینه های خوب و کاربردی نمی باشند.

در واقع باید مت هایی را خریداری نمایید که مواد اولیه آن کاملا بی ضرر و بهداشتی باشند.

 • زیرانداز شما نباید وزن زیادی داشته باشد

کم وزن بودن زیرانداز ورزشی دارای اهمیت بالایی است زیرا شما می توانید به راحتی آن را جابجا نمایید.

گفته می شود که استاندارد ترین مت ها نیز نباید دارای وزن بیشتر از 2 کیلوگرم باشند. در غیر این صورت نمی توان آنها را گزینه خوبی برای ورزش در نظر گرفت.

نگهداری از زیرانداز ورزشی

با توجه به اینکه ورزش جزء بخش مهمی از زندگی هر فرد می باشد لذا استفاده از وسایل مناسب نیز ضروری است.

پس از تهیه یک زیرانداز خوب و کاربردی لازم است تا تلاش خود را انجام دهید تا زیرانداز شما ماندگاری بالایی داشته باشد از همین رو توصیه می گردد تا موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • هر زمان در اثر ورزش زیرانداز شما مرطوب یا خیس شد لازم است تا آن را حتما خشک نموده و در هوای آزاد قرار دهید تا به خوبی رطوبت آن بخار شود.
 • اگر برای مدت زمان طولانی ورزش نمی نمایید لازم است تا هر چند وقت یکبار زیرانداز را باز نمایید تا بافت های آن آسیب نبیند.

با در نظر گرفتن موارد بالا قطعا شما می توانید برای فعالیت خود یک زیرانداز خوب و مناسب تهیه نمایید. اما انتخاب یک زیرانداز مهم تا حد زیادی به نوع ورزشی که انجام می دهید نیز وابسته است از همین رو توصیه می گردد تا حتما با مربیان خود نیز قبل از خرید مشورت نمایید.

پیشنهادهایی برای شما

محصولات پیشنهادی این مقاله
محدوده قیمت 0 تا 300,000 تومان
محدوده قیمت 300,001 تا 600,000 تومان
محدوده قیمت 600,001 تا 1,000,000 تومان
محدوده قیمت 1,000,001 تا 1,500,000 تومان
محدوده قیمت 1,500,001 تا 3,000,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا