دکوراسیون و دکوراتیومبلمان و چیدمان

آشنایی با نکات طراحی دکوراسیون داخلی به سبک معاصر

سبک معاصر از آن جمله سبک های جدیدی است که طرفداران زیادی دارد. مطمئنا هر کسی که عاشق سادگی باشد و تمام زندگی او در واژه ساده خلاصه شود، حتما در دکوراسیون منزل خود از این نوع سبک پیروی خواهد کرد. برای آشنایی بیشتر با سبک معاصر، ابتدا لازم است که معنای لغوی این واژه را تشریح کنیم. سبک معاصر، سبکی است که از قواعد حال حاضر پیروی می کند و تابع هیچگونه قوانین خاصی نیست.

به عبارتی، سادگی اولین ویژگی ای است که شما می توانید به وسیله آن، اینگونه سبک خاص را در دکوراسیون منزل خود تعریف کنید. بسیاری از افراد مفهوم دکوراسیون مدرن و معاصر را یکی می دانند. البته که میان ویژگی های این دو، تفاوت های زیادی وجود دارد. برای روشن تر شدن موضوع با ما تا پایان مقاله همراه باشید تا شما را با ویژگی ها و نکات مهم در دکوراسیون معاصر منزل آشنا کنیم.

پیشنهاد مطالعه: رنگ های خنثی در دکوراسیون منزل و آشنایی با نکات مربوط به آن

ویژگی های سبک معاصر در معماری داخلی

 • تمام وسایل و لوازم باید بر اساس پیروی از قانون سادگی، خریداری و در منزل چیدمان شوند.
 • در دکوراسیون معاصر به هیچ عنوان از وسایل و دکوریجات لاکچری و گران قیمت استفاده نمی شود.
 • در این نوع سبک، هیچ اثری از چیدمان مدرن وجود ندارد.
 • در این نوع دکوراسیون بیشتر از قوانین هنرهای انتزاعی پیروی شده است.
 • در دکوراسیون معاصر از رنگ های خنثی برای معنا بخشی به محیط استفاده می شود.

با خصوصیات مهم در طراحی داخلی منزل به سبک دکوراسیون داخلی ایرانی معاصر آشنا شویم

قبل از اینکه از دکوراسیون معاصر در طراحی داخلی منزل خود بهره ببرید، نیاز است که با خصوصیات این نوع سبک خاص آشنا شوید. آگاهی از تمام این ویژگی ها باعث می شود که در طراحی داخلی منزل خود حتی نسبت به کوچکترین موارد در هر چه بهتر نشان دادن فضای محیط، حساسیت به خرج دهید و از تمامی قواعد این نوع سبک در دکوراسیون داخلی منزل خود تبعیت کنید. در ادامه به نمونه هایی از این موارد اشاره کرده ایم:

 • رنگ خنثی، مهمترین مولفه در دکوراسیون معاصر:

یکی از مواردی که به وسیله آن می توانید از ویژگی های معاصر در طراحی داخلی منزل خود استفاده کنید، رنگ است. اما سوال اصلی اینجا است که بیشتر از چه رنگهایی در دکوراسیون داخلی منزل خود می توانید استفاده کنید؟ رنگ های خنثی بهترین گزینه جهت انتخاب هستند. شما می توانید از طیف رنگ هایی مانند: سفید، مشکی، قهوه ای، خاکستری و طوسی در طراحی داخلی محیط استفاده کنید. اما به این موضوع دقت نمایید که برای اینکه فضای داخلی منزلتان سرد و بی روح به چشم نیاید، از ترکیب رنگهای غالب و فرعی جهت جلوگیری از این مشکل استفاده نمایید.

پیشنهاد مطالعه: کدام سبک دکوراسیون خانه مناسب است؟

 • فضاهای قابل دسترس:

در سبک معاصر با فضای باز و خالی زیادی مواجه هستیم. در دکوراسیون معاصر، شعار ((هرچه کمتر، بهتر)) در طراحی داخلی کل محیط خانه باید به چشم بخورد. در غیر اینصورت، شما قانون این نوع سبک را در دکوراسیون منزل خود رعایت نکرده اید. اما ممکن است که فضای خالی و باز منزل در نگاه اول به مذاق شما خوش نیاید. جهت جلوگیری از این مشکل، شما می توانید وسایل و لوازم خانه از جمله: مبلمان، تابلوهای هنری، دکوریجات و… را طوری در محیط پخش کنید که متروکه و خالی بودن بعضی قسمت های خانه به چشم نیاید.

 • نقش خطوط در دکوراسیون به سبک معاصر:

یکی از مهمترین مواردی که در این نوع سبک باید به آن توجه کرد، اهمیت نقش خطوط و اشکال هندسی ساده در طراحی معاصر است. بیشتر کارشناسان طراحی داخلی استفاده از اشکال هندسی ساده مانند: دایره، کمان، استوانه را در این نوع دکوراسیون، توصیه می کنند. حتما در چیدمان وسایل و لوازم به نقش خطوط و تناسب آنها با طراحی دکوراسیون داخلی منزل، توجه نمایید. وسایل و دکوریجات باید طوری چیدمان شوند که با خطوط اجزای داخلی خانه، تناسب و هماهنگی داشته باشند.

 • مبلمان:

در انتخاب و خرید مبلمان به سبک معاصر باید بیشترین توجه ممکن را داشته باشید. راهنمای خرید اصولی به شما کمک می کند تا مبلمانی را تهیه نمایید که مناسب دکوراسیون معاصر منزل شما باشد. جهت پیروی از قانون طراحی معاصر منزل خود، مبلمانی را خریداری کنید که از خطوط منحنی در آن بیشتر استفاده شده باشد. پوشش رومبلی هم باید از جنس الیاف طبیعی مانند: ابریشم، پشم، پنبه و… باشد.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید بهترین مبل راحتی با معرفی مدل های شیک و راحت

 • کفپوش:

یک موردی که در سبک معاصر باید به آن توجه نمایید و متاسفانه این موضوع توسط بیشتر افراد نادیده انگاشته می شود، مربوط به موضوع کفپوش در طراحی خانه است. بهترین کفپوش های انتخابی در این نوع طراحی، سرامیک، بتن، سنگ، الوار و… است. معمولا استفاده از چنین کفپوش هایی در این نوع سبک استفاده می شود. شما می توانید جهت جلوه بیشتر بخشیدن به فضای داخلی منزلتان از فرش های طرح دار هم استفاده نمایید.

 • نورپردازی:

جهت جلوه بخشیدن بیشتر به نمای داخلی منزلتان به موضوع نورپردازی توجه ویژه ای نمایید. سعی کنید جهت تامین روشنایی فضای محیط از نور طبیعی بیشتر استفاده کنید. وجود پنجره های بزرگ به شما این امکان را می دهد که حداکثر استفاده را از نور طبیعی ببرید. استفاده از لوسترهای لاکچری به هیچ عنوان در این نوع طراحی استفاده نمی شود. جهت نورپردازی هر چه بیشتر فضای محیط خود از لامپ های دیواری شیک و هالوژن های سقفی، استفاده نمایید. شما می توانید هم اکنون این وسایل را از طریق خرید اینترنتی تهیه نمایید.

 • متریال:

توجه به مواد به کار رفته در طراحی این نوع سبک از اهمیت ویژه ای برخوردار است. فلز و سنگ را می توان به عنوان مهمترین متریال به کار رفته در این نوع طراحی دانست. از متریالی مانند: چوب در دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده نکنید، زیرا چوب، نمی تواند گزینه مناسبی جهت انتخاب باشد.

به نکات مهم زیر در سبک چیدمان کلاسیک و معاصر منزل خود توجه نمایید

 • از وسایل و دکوریجات عتیقه به هیچ عنوان در چیدمان منزل خود استفاده نکنید، زیرا مهمترین قانون در این نوع سبک، پیروی از اصل سادگی است.
 • برای اینکه منزل شما سرد و بی روح به چشم نیاید، می توانید از طرح هایی با الگوهای مختلف در وسایل منزل خود از جمله: فرش، مبلمان، پرده و… استفاده نمایید.
 • جهت جلوه دادن بیشتر به فضای منزل خود از پرده هایی با ظاهر خیلی ساده و شیک استفاده نمایید.

امیدواریم راهنمای امروز گرین لیست در دسته بندی دکوراتیو به شما کمک کرده باشد. اگر موردی از قلم افتاده است در کامنت برای ما بنویسید. خوشحالیم که برای مطالعه این مقاله وقت گذاشتید، متشکریم.

پیشنهادهایی برای شما

[digi-offers id=21343]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا