خانه داری

روش‌ها و ترفندهای ضدعفونی کردن موبایل ، لپ‌تاپ و وسایل الکترونیک

راهنمای مطالعه

ضدعفونی کردن موبایل و سایر وسایل الکترونیک همزمان با شیوع ویروس کرونا به یکی از مهمترین دغدغه‌های افراد تبدیل شده است. همانطور که می‌دانیم ویروس کرونا از طریق تماس دست با سطوح آلوده به راحتی انتقال پیدا می‌کند. موبایل ، لپ‌تاپ و وسایل الکترونیک از جمله مواردی هستند که به طور روزمره با آنها سروکار داریم و همین امر می‌تواند مهمترین دلیل ابتلا به ویروس باشد.

ضدعفونی کردن موبایل و سایر وسایل الکترونیک می‌تواند بهترین راه ممکن جهت جلوگیری از ابتلا به ویروس باشد که البته نیازمند رعایت نکات خاصی است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای خرید بهترین دستمال میکروفایبر با معرفی مدل های باکیفیت

چه نکاتی را قبل از ضدعفونی کردن وسایل الکترونیکی باید رعایت کرد؟

 1. دستگاه‌های الکترونیکی و وسایل هوشمند خود را از برق جدا کرده و یا باتری را از درون دستگاه خارج نمایید.
 2. از اسپری کردن مستقیم مواد ضدعفونی ‌کننده بر روی سطح وسایل الکترونیکی جدا خودداری نمایید.
 3. استفاده از دستمال میکروفایبر بدون پرز جهت تمیز کردن دستگاه‌های هوشمند ، ضروری است.
 4. از دستمال کثیف، مجددا جهت تمیز کردن وسایل استفاده نکنید. زیرا این کار باعث تجمع بیشتر آلودگی بر روی سطح دستگاه می‌شود. دستمال را با آب و صابون شسته و یا آن را به مدت چند دقیقه در آب جوش گذاشته تا میکروب‌ها به طور کلی از بین بروند.

روش‌های تمیز کردن دستگاه‌های هوشمند (موبایل و تبلت):

 • جهت ضدعفونی کردن موبایل و تبلت، دستگاه‌ها را از درون قاب جدا کرده و حتما آنها را خاموش نمایید.
 • الکل را به طور مستقیم بر روی سطح دستگاه اسپری نکنید. ابتدا مقداری از الکل را بر روی پارچه تمیز اسپری کرده و سپس بر روی سطح موبایل و تبلت بمالید.
 • بعضی از قاب‌های گوشی‌های هوشمند به دلیل اینکه از پلاستیک بادوام ساخته شده، جهت تمیز کردن آنها باید از مواد ضدعفونی‌ کننده قوی‌تر استفاده شود.

روش‌های تمیز کردن لپ‌تاپ:

 • جهت تمیز کردن صفحه کلید از یک دستگاه فشار هوا کمک گرفته تا تمامی خرده‌ ریزهای گیر کرده درون شکاف‌ها را پاک نماید. سپس با استفاده از یک دستمال آغشته به الکل به آرامی سطح صفحه کلید را پاک نمایید.
 • جهت تمیز کردن مانیتور دستگاه از مواد ضدعفونی کننده مخصوص کمک گرفته و با استفاده از دستمال آغشته به این مواد، صفحه نمایشگر را از آلودگی‌ها پاک نمایید. البته از پدهای الکلی هم می‌توانید در این زمینه بهره ببرید.
 • تمیز کردن موس کامپیوتر هم به ضدعفونی کردن موبایل شباهت دارد. تنها تفاوت این است که قبل از هرگونه اقدامی ابتدا سیم را از دستگاه جدا کرده و در مورد موس‌ بی‌سیم ، باتری را از آن خارج نمایید و بعد به عمل ضدعفونی کردن بپردازید.

روش‌های تمیز کردن صفحه نمایشگر تلویزیون:

 • هنگام تمیز کردن صفحه نمایشگر تلویزیون توجه کنید که از هیچگونه مواد ضدعفونی‌ کننده استفاده نشود. زیرا این مواد به صفحه آسیب وارد خواهند کرد. برای اینکار، دستمال میکروفایبر بدون پرز را مرطوب کرده و سپس صفحه نمایشگر و کناره‌های آن را تمیز نمایید.
 • از دستگاه فشار هوا جهت تمیز کردن گرد و غبار درون شیارهای کنترل تلویزیون استفاده کرده و سپس با استفاده از دستمال آغشته به الکل جهت ضدعفونی کردن آن اقدام نمایید.

روش‌های ضدعفونی‌کردن ساعت‌ و دستبندهای هوشمند:

از دستمال بدون پرز مرطوب جهت تمیز کردن بدنه و صفحه نمایش ساعت و دستبندهای هوشمند استفاده کنید و از آنجایی که بند ساعت، جذب‌ کننده عرق بوده می‌توان آن را هم به روش ذکر شده تمیز نمود. ضدعفونی کردن بندهای فلزی و چرمی ساعت،‌ تفاوتی با همدیگر نداشته و به همین مموال تمیز خواهد شد.

امیدواریم راهنمای امروز گرین لیست برای ضدعفونی کردن موبایل ، لپ‌تاپ و وسایل الکترونیک و  ترفند خانه داری به شما کمک کرده باشد. ممنون که برای مطالعه وقت گذاشتید.

پیشنهادهایی برای شما

محصولات پیشنهادی این مقاله
محدوده قیمت 100,000 تا 200,000 تومان
محدوده قیمت 200,001 تا 300,000 تومان
محدوده قیمت 300,001 تا 400,000 تومان
محدوده قیمت 400,000 تا 500,000 تومان
محدوده قیمت 500,001 تا 800,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا