آلات موسیقی

۲۵ مدل گیتار الکتریک خوش صدا و باکیفیت با خرید اینترنتی

راهنمای خرید گیتار الکتریک

گیتار الکتریک یکی از سازهای پرطرفدار می باشد. اگر یک نوازنده گیتار الکتریک مشتاق هستید، انتخاب بهترین گیتار الکتریک برای شروع می تواند فرآیندی دشوار باشد. با چنین تنوع گسترده ای از گزینه های موجود، به راحتی می توان گیج شد. به همین دلیل در این مقاله یک راهنمای خرید گیتار الکتریک ارزان و خوب درج شده است.

نکات مهم و تاثیرگذار در قیمت گیتار الکتریک

عوامل زیادی در نواختن، صدا و راحتی کار با گیتار نقش دارند. بیایید هر کدام را یکی یکی مرور کنیم تا بتوانیم تصمیمی آگاهانه در مورد خرید خود بگیریم.

قطعات انواع گیتار الکتریک

قبل از خرید، مهم است که با قسمت های مختلف گیتار الکتریک و کارهایی که انجام می دهند آشنا شوید. این نه تنها به شما کمک می‌کند بفهمید چه چیزی را خریداری ‌کنید، بلکه در درازمدت به شما کمک می‌کند گیتار خود را تعمیر نمایید.

  • بدنه: این بخش سنگین ترین قسمت گیتار الکتریک است که بیشتر چوب در آن متمرکز شده است. روی بدنه، دکمه‌های مختلف صدا و همچنین پلی که سیم‌ها را در جای خود نگه می‌دارد، مشاهده خواهید کرد. پیکاپ ها که روی بدنه نیز قرار دارند، آهنربایی هستند که به گیتار کمک می کنند تا ارتعاشات خود را به صدا تبدیل کند.
  • گردن: گردن جایی است که معمولاً گیتار الکتریک را به کمک آن نگه می دارید. در جلوی گردن، فرت‌بورد را می‌بینید، جایی که می‌توانید سیم‌ها را فشار داده تا گام آنها را تغییر دهید.

در نهایت، سر استوک را دارید، جایی که میخ های تنظیم سیم در آنجا قرار دارند.

توجه به چوب مورد استفاده در ساخت گیتار الکتریک یاماها

چوب استفاده شده در ساخت گیتار الکتریک تفاوت زیادی در نحوه صدای آن ایجاد می کند. برخی از چوب‌ها منجر به تولید صدای گرم‌تر می‌شوند، در حالی که برخی دیگر باعث افزایش ماندگاری، کیفیت بالا و غیره می‌شوند.

چوب ماهون

چوب ماهون یکی از محبوب ترین چوب های گیتار الکتریک متال است. این مورد دارای صدایی گرم است که آن را برای بلوز، راک و حتی متال عالی می کند.

توسکا

صدای توسکا در گیتار الکتریک بسیار متعادل است و فرکانس های خاصی را برجسته نمی کند. سطوح پایین، میانه و بلند همگی به یک اندازه با این چوب شنیده می شوند. این نوع چوب برای کسانی که سبک های مختلف موسیقی می نوازند، انتخابی عالی است.

خاکستری

یکی دیگر از تونوود بسیار متعادل که صدایی شبیه به توسکا دارد، چوب خاکستری است. صدای این چوب کمی ملایم تر به نظر می رسد، اما تفاوت اصلی در ظاهر و سبک قرار گیری دکمه ها است.

چوب رز

یکی از رایج‌ترین چوب‌های فرت‌بورد در گیتار الکتریک که می‌تواند گرما را به صدای گیتار بیافزاید، چوب رز است که آن را به انتخابی عالی تبدیل می‌کند.

آبنوس

آبنوس به اندازه تخته های چوب رز یا افرا رایج نیست، اما به تدریج با گذشت زمان محبوب تر شده است. این امر تا حدی به دلیل وضع مقررات سخت گیرانه در مورد واردات گل سرخ در سال های اخیر است.

تخته چوبی آبنوس در ساخت گیتار الکتریک

تخته های آبنوس در گیتار الکتریک معمولاً تمام مشکی هستند که ظاهری متمایز به آن ها می بخشد. از نظر صدا، آبنوس رسا است و در عین حال یک میدرنج کاملاً مشخص را حفظ می کند. از لحاظ ظاهر این مورد بسیار درخشان تر از چوب رز، اما نه به روشنی افرا است. این ویژگی آن را برای کسانی که لزوماً به دنبال صدای بیش از حد گرم یا بیش از حد واضح نیستند، عالی می کند. آبنوس نیز مورد علاقه نوازندگان گیتاریست متال است.

توجه به نوع شکل گردن در خرید گیتار الکتریک

گردن های این محصول در اشکال و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند که هر یک از آنها حس متفاوتی در دست ایجاد می کنند. محبوب ترین انواع گردن عبارتند از C، D، U و V.

گردن های U شکل

گردن های U شکل ضخیم و درشت هستند که اغلب به این گردن ها، گردن های چوب بیسبال می گویند. آنها هنگام نواختن آکورد، مورد علاقه نوازندگان گیتار ریتم هستند. یکی دیگر از مزایای گردن کلفت تر، صدای گرمتر است که در نتیجه استفاده بیشتر از چوب می باشد.

گردن های C شکل

گردن های C شکل در گیتارهای مدرن بسیار محبوب هستند، زیرا صاف می باشند و نواختن آنها کاملاً راحت است. از آنجایی که کاملاً لاغر هستند، اجرای سولوهای سریع روی آنها آسانتر است. با این حال، دوام کمتری نسبت به مدل‌های گردن کلفت‌تر دارند و ممکن است نیاز به نگهداری بیشتری داشته باشند.

گردن های D شکل

گردن های D شکل در گیتار الکتریک از نظر ظاهری شبیه به گردن های C شکل هستند اما با لبه های صاف تر. این یکی از انواع عالی برای نوازندگان گیتار لید است.

گردن های V شکل

گردن های V شکل بسیار متمایز بوده و برای گیتاریست هایی که گردن گیتارشان را بالا و پایین حرکت می دهند یا دوست دارند انگشت شست خود را دور گردن بپیچند عالی هستند. گردن‌های V شکل در این مدل از گیتارها در دو نسخه سخت و نرم عرضه می‌شوند که شکل V شکل نرم دارای انحنای میانی گردتر است.

طول گیتار الکتریک

یکی از موارد مهمی که در زمان خرید گیتار الکتریک یاماها باید در نظر داشته باشید، طول گیتار است. منظور از طول فاصله بین پل و مهره آن است. به عبارت دیگر، چه مقدار از سیم اجازه دارد در هنگام نواختن آزادانه ارتعاش کند. گیتارها دارای طول های مختلف هستند که رایج ترین آنها 24.75 و 25.5 اینچ است.

طول بزرگتر باعث ایجاد فضای وسیع تری بین هر فرت می شود. به طوری که برخی از گیتاریست ها به دلیل جثه کوچکتر، طول های کوتاه تر را ترجیح می دهند و برخی دیگر به دلیل تنگی کمتر گیتار، طول های بلندتر را ترجیح می دهند.

طول گیتار الکتریک بر کشش رشته تأثیر می گذارد. هر چه طول آن بیشتر باشد، کشش رشته ها بیشتر می شود. این بدان معناست که گیتارهایی با طول کوتاه‌تر، در تئوری، راحت تر نواخته می شوند. زیرا خم کردن سیم‌ها به قدرت کمتری نیاز دارد. گیتارهایی با طول کوتاه به دلیل کاهش تنش، کم صدا تر به نظر می‌رسند. در حالی که طول‌های مقیاس بلندتر صداهای واضح‌تر و روشن‌تری تولید می‌کنند.

پیشنهادهایی برای شما

محصولات پیشنهادی این مقاله
محدوده قیمت 0 تا 100,000,000 تومان

امتیاز کاربران

گیتار الکتریک فندر مدل 0370910506 Squier MM Stratocaster HT Black

قیمت روز ، تصاویر بیشتر و خرید

مشخصات کالا

نوع ساز اندازه جنس صفحه‌ی رویی ساختار بدنه جنس دسته
گیتار الکتریک 4/4 افرا (Maple) افرا (Maple) افرا (Maple)
مشخصات بیشتر

امتیاز کاربران

پکیج گیتار الکتریک یاماها مدل ERG121GP

قیمت روز ، تصاویر بیشتر و خرید

مشخصات کالا

نوع ساز اندازه ساختار بدنه جنس دسته جنس صفحه‌ی انگشت‌گذاری
گیتار الکتریک 4/4 لاله درختی (BassWood) افرا (Maple) رزوود (Rosewood)
مشخصات بیشتر

امتیاز کاربران

پکیج گیتار الکتریک یاماها مدل EG112GP

قیمت روز ، تصاویر بیشتر و خرید

مشخصات کالا

نوع ساز اندازه ساختار بدنه جنس دسته جنس صفحه‌ی انگشت‌گذاری
گیتار الکتریک 4/4 لاله درختی (BassWood) افرا (Maple) رزوود (Rosewood)
مشخصات بیشتر

امتیاز کاربران

گیتار الکتریک آیبانز مدل EGE N8-PLB

قیمت روز ، تصاویر بیشتر و خرید

مشخصات کالا

نوع ساز تعداد فرت‌ها مقیاس
گیتار الکتریک 24 648 میلی‌متر

امتیاز کاربران

گیتار الکتریک فندر مدل Squier Mini Stratocaster Dakota Red 0370121554

قیمت روز ، تصاویر بیشتر و خرید

مشخصات کالا

نوع ساز تعداد و نوع پیکاپ اندازه جنس صفحه‌ی رویی ساختار بدنه
گیتار الکتریک Standard Single-Coil Strat -سه عدد 4/4 سپیدار (Poplar) سپیدار (Poplar)
مشخصات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا