مبلمان و چیدمان

11 نکته کلیدی برای تعیین مکان و چیدمان آشپزخانه مدرن و شیک

راهنمای مکان و چیدمان آشپزخانه مدرن و شیک

چیدمان آشپزخانه به موارد زیادی بستگی داشته که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. توجه به نوع استفاده از آشپزخانه و فعالیت‌هایی که میخواهید در آن انجام دهید، جزو مهمترین مواردی بوده که باید در چیدمان اصولی آشپزخانه مدنظر قرار گیرند.

دیدگاه شما درباره مکان آشپزخانه و فضایی که می‌خواهید از آن جهت فعالیت‌های مختلف استفاده نمایید، نقش مهمی در طراحی این قسمت از خانه دارد.

به عنوان مثال، آیا می‌خواهید از تلویزیون در فضای آشپزخانه استفاده نمایید یا تمایل دارید فضای آشپزخانه را تنها به انجام فعالیت‌های آشپزی اختصاص دهید؟ این سوالات به شما کمک خواهند کرد تا درباره تعیین مکان و چیدمان اصولی آشپزخانه خود تصمیم‌گیری نمایید.

 • بهترین مکان برای چیدمان آشپزخانه ایرانی

برای آن‌دسته از افرادی که به فکر ساختن خانه جدید یا بازسازی خانه قدیمی خود هستند، تعیین مکان آشپزخانه از مهمترین مواردی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

زیرا این مورد می‌تواند در چیدمان آشپزخانه بسیار تاثیرگذار باشد. نکات مهمی در این زمینه وجود داشته که باید به آنها توجه نمایید. در ادامه به مهمترین این نکات اشاره شده است:

 1. جهت تعیین مکان برای چیدمان آشپزخانه توجه کنید که فضا نباید به مانند اتاق با چهار دیوار کاملا بسته باشد. اگر سبک آشپزخانه‌های قدیمی را به خاطر داشته باشید، طراحی آنها به مانند یک اتاق بسته بود. در دکوراسیون مدرن آشپزخانه باید به این مورد مهم توجه نمود.
 2. بسیاری از افراد تمایل به آشپزخانه‌ی نهان در طراحی منزل خود دارند. مورد مهمی که باید بدانید، این است که چیدمان آشپزخانه نهان نباید توجه شما را از چیدمان آشپزخانه اصلی که بیشتر تعاملات در آنجا صورت می‌پذیرد، دور نگه دارد.
 3. بهترین مکان برای آشپزخانه، جایی نزدیک به اتاق پذیرایی است. نزدیک بودن مکان آشپزخانه به اتاق پذیرایی یا هال باعث مراوده بیشتر شما با سایر اعضای خانواده می‌شود. از طرفی این امر، باعث افزایش انگیزه شما جهت انجام فعالیت‌های آشپزی می‌شود.
 4. چیدمان آشپزخانه‌های قدیمی به گونه‌ای بود که برای ماشین لباسشویی، اتاق جداگانه‌ای مدنظر گرفته می‌شد. اگر می‌خواهید این سبک طراحی را در فضای آشپزخانه خود اجرایی نمایید، حتما برای ماشین لباسشویی، مکانی خارج از فضای آشپزخانه در نظر بگیرید.
 • اندازه‌گیری فضاهای قابل استفاده در چیدمان آشپزخانه شیک

پس از تعیین مکان، وقت آن است که فضاهای قابل استفاده در چیدمان آشپزخانه اندازه‌گیری شوند. در این مرحله نیاز است که دست به کار شده و یک قلم و کاغذ بردارید.

سپس می‌توانید فضاهای قابل استفاده آشپزخانه را جهت چیدمان اصولی، اندازه‌گیری نمایید. ترسیم طرح کلی آشپزخانه بر روی کاغذ جزو موارد مهمی است که باید مد نظر قرار گیرد.

 • تعیین فاصله بین دیوار اصلی با دیوار اپن در چیدمان آشپزخانه ایرانی ساده

بهترین فاصله بین دیوار اصلی با دیوار اپن در چیدمان آشپزخانه، حداقل 120 سانتی‌متر است. اگر با محدودیت فضا در آشپزخانه خود مواجه هستید، می‌توانید این اندازه را 30 سانتی‌متر در نظر بگیرید.

 • تعیین اندازه میز جزیره آشپزخانه

اندازه میز جزیره که به آن اپن آشپزخانه هم گفته می‌شود، باید عرضی بین 80 تا 120 سانتی‌متر داشته باشد. بدین صورت شما به راحتی می‌توانید از میز جزیره به عنوان میز کارتان جهت انجام فعالیت‌های آشپزی استفاده نمایید.

 • تعیین اندازه برای جای صندلی در چیدمان آشپزخانه ایرانی ساده

جهت چیدمان آشپزخانه به صورت اصولی باید در مورد اندازه عمق فضای در نظر گرفته شده به عنوان جای صندلی تصمیم‌گیری نمایید. این اندازه را بهتر است بین 30 الی 40 سانتی‌متر در نظر بگیرید.

 • تعیین اندازه ارتفاع صندلی آشپزخانه

ارتفاع صندلی اپن آشپزخانه، حدود 90 سانتی‌متر است. البته شما می‌توانید با توجه به قد اعضای خانواده، این اندازه را حدود 10 تا 20 سانتی‌متر بیشتر در نظر بگیرید.

ارتفاع کوسن صندلی‌ها هم باید کمتر از 65 میلی‌متر باشند. در غیر اینصورت، هنگام نشستن فشار مضاعفی به ران‌هایتان وارد خواهد شد.

 • تعیین مکان اجاق گاز در چیدمان آشپزخانه

تعیین مکان اجاق گاز در چیدمان آشپزخانه از جمله موارد مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. جهت چیدمان اصولی اجاق گاز در آشپزخانه، خالی گذاشتن اطراف آن به حدود 20 سانتی‌متر برای جابه‌جایی آسان‌تر قابلمه‌ها ضروری می‌باشد.

 • تعیین اندازه کابینت های بالایی آشپزخانه

کابینت‌های بالایی آشپزخانه باید دارای عمق استاندارد 35 سانتی‌متر باشند. همواره جهت اندازه‌گیری کابینت‌های بالایی آشپزخانه، فاصله استانداردی را در نظر گرفته تا به راحتی بتوانید به وسایل درون کابینت دسترسی پیدا کنید.

 • تعیین اندازه طاقچه دوطرفه در آشپزخانه

اگر در طراحی آشپزخانه شما، پنجره رو به بیرون وجود دارد باید اندازه طاقچه‌های بیرونی و داخلی را تعیین نمایید.

زیرا اندازه طاقچه‌های داخلی و بیرونی با همدیگر تفاوت دارند. این اندازه را می‌توانید برای طاقچه بیرونی، 30 سانتی‌متر و برای طاقچه درونی 50 سانتی‌متر در نظر بگیرید.

 • تعیین اندازه کابینت های روی یخچال در چیدمان آشپزخانه

عمق کابینت‌های روی یخچال باید حدود 60 سانتی‌متر باشد. البته این مورد به ارتفاع یخچال شما هم بستگی داشته که در آن صورت، عمق کابینت‌ها تا 70 سانتی‌متر افزایش خواهد یافت.

 • تعیین اندازه کابینت های کناری یخچال

تمامی عناصر به کار رفته در چیدمان آشپزخانه باید دارای اندازه‌های مشخصی باشند. در غیر اینصورت نمی‌توان به بهترین طراحی در چیدمان آشپزخانه دست یافت.

میزان عمق کابینت‌های کناری یخچال از مهمترین مواردی است که در چیدمان اصولی باید در نظر گرفته شود. پس اگر می‌خواهید برای آشپزخانه خود کابینت سفارش دهید، این اندازه را چیزی بین 70 الی 85 سانتی‌متر در نظر بگیرید.

آشنایی با اصول مهم چیدمان آشپزخانه شیک در فضای باز

 • جهت چیدمان آشپزخانه در فضای باز بهتر است نکات مهمی را مد نظر قرار دهید. نحوه استفاده از فضا جزو فاکتورهای اصلی در چیدمان اصولی آشپزخانه به شمار می‌رود.
 • در گام بعد، باید به سراغ وسایل آشپزخانه نظیر: یخچال، سینک، باربیکیو، مشعل ووک و… بروید. البته به هنگام تهیه وسایل به تناسب آنها با نیازهای خود توجه نمایید.
 • در گام بعدی، باید مشخص نمایید که آیا می‌خواهید آشپزخانه مورد نظرتان در فضای باز باشد یا در فضای سرپوشیده قرار گیرد؟ پاسخگویی به این سوال، تمامی ابهامات شما در زمینه طراحی آشپزخانه مورد علاقه‌تان را مشخص خواهد کرد.
 • چیدمان آشپزخانه در فضای باز ایده جالبی است که می‌توانید در هر مکانی آن را اجرایی نمایید. جهت داشتن آشپزخانه رویایی، نیازی به خرج هزینه‌های زیاد ندارید. تنها کافی است که با توجه به چند اصل ساده از چیدمان اصولی آشپزخانه خود نهایت لذت را ببرید.

مشاهده نسخه pdf مقاله: 11 نکته کلیدی برای تعیین مکان و چیدمان آشپزخانه مدرن و شیک

پیشنهادهایی برای شما

محصولات پیشنهادی این مقاله
محدوده قیمت 400,000 تا 800,000 تومان
محدوده قیمت 800,001 تا 1,500,000 تومان
محدوده قیمت 1,500,001 تا 3,000,000 تومان
محدوده قیمت 3,000,001 تا 6,000,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا